fbpx

İçerenköy Bilgisayar Servisi: Anakart Tamirinde Bir Numara

içerenköy bilgisayar servisi

İçerenköy bilgisayar servisi yazımızda sizlere anakart hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

içerenköy bilgisayar servisi

Öncelikle anakartın tanımı ile başlayalım.

Anakart Nedir?

Anakart: Bilgisayarın çalışmasını sağlayan bileşenleri bir arada tutan platformun adıdır.

Anakart ilk defa 1982 yılında IBM firması tarafından kullanıldı. Daha sonra tüm elektronik cihazlarda kullanılarak yaygınlaşmış oldu.

Anakart Ne İşe Yarıyor?

Televizyon dahil olmak üzere tüm elektronik cihazlarda kullanılan anakart:

  • Elektronik cihazların güç almasını sağlar.
  • Bios adı verilen parçası sayesinde tüm işlemlerin yürümesini sağlar.
  • Üzerinde bulunan tüm elektronik parçaların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar.
  • Bilgisayarlarda ve diğer elektronik cihazlarda veri akışını sağlar.
  • Elektronik cihazların performansının göstergesidir.

Anakart Türleri

Bilgisayar, televizyon ve diğer elektronik cihazlarda kullanılan farklı türde anakart platformu vardır. Üzerinde bulunan bileşenlere göre türlere ayrıldığını söyleyebiliriz. Yani anakart türleri, görevi ve üzerinde bulunan parçalara göre farklılık gösterir.

Anakart Üzerinde Bulunan Bileşenler

Güç kaynağı, anakart üzerinde bulunan tüm parçaların çalışmasını sağlar ve onlara ihtiyacı olan gücü verir.

Anakart özellikleri arasında en dikkat çekici olanı Bios’dur. Bios, ROM bellekte saklanan kalıcı yazılıma verilen addır. Bu yazılım aynı zamanda Anakart üzerindeki parçaların özelliklerini kullanmamızı sağlar. Aynı zamanda sistem ve yazılım arasındaki bağlantıyı kurar. İstisnasız her anakartın üzerinde Bios vardır. Bilgisayarlar bu yazılım sayesinde açılır ve işlem yapabilir.

Anakart üzerinde sistem bileşenleri arasındaki bağlantıyı kuran parçalar vardır. Bu parçalar aynı zamanda diğer bileşenleri de koordine eder.

Kart aynı zamanda önemli bir veri merkezidir. Bilginin işlenmesini ve saklanmasını sağlar.

Bilgisayarın performansında etkilidir. Yeni nesil anakartlar artık harici olarak da birçok donanım parçasının takılabilmesine imkan sağlıyor. Mesela harici olarak ekran kartı takabiliyorsunuz.

Anakart Sorunları

Hepimizin başına bazı zamanlar gelmiştir. Güç düğmesine basarsınız. Bilgisayarın fanları çalışmaya başlar. Ama bir türlü ekrana görüntü gelmez. Sorunun ne olduğunu anlamaya ve bulmaya çalışırsınız. Ancak bulamazsınız. Bu sorunun muhtemel nedeni, anakarttaki güç konnektörlerinin yerinden çıkması olabilir.

Mutlaka Okumalısın !  Cloud Ne Demek?

Eğer tüm konnektörler ve diğer bağlantılar yerli yerindeyse, BIOS’a reset atmak gerekebilir.

Bu durumda KRY Bilgi Teknolojileri uzman personelinden yardım alabilirsiniz.

Masaüstü anakart açılışında bazı durumlarda fan çalışmaya başlar. Birkaç saniye fan çalıştıktan sonra “Bip” sesi duyarsınız ve bu sesle birlikte bilgisayar kapanır. Muhtemelen güç kaynağı kısa devre yapıyordur.

Ekran kartı ile ilgili de sorunla karşılaşabilirsiniz. Eğer ekran kartı yuvasından çıkmışsa ya da gevşemişse, ekrana görüntü gelmez. Ancak bilgisayar çalışıyor gibi görünür. Aslında gerçekten de çalışıyordur, ancak görüntü yoktur.

Aynı sorunu işlemcide de yaşayabilirsiniz.

Kart üzerinde bulunan devrelerden birisi yanmış olabilir. Ya da bazı parçalar yuvasından çıkmış olabilir. Kablolarda sorun olduğunda da bilgisayarınızı açamayabilirsiniz.

Laptop anakart ya da anakart türü ve sorunu ne olursa olsun hemen bizimle iletişime geçin.

Anakart Kullanıcı Hataları

En çok yapılan hatalardan birisi, bilgisayarın bakımını düzenli yaptırmamaktır. Bildiğiniz üzere bilgisayar fanları işlemci ve diğer parçaların soğumasına yardımcı olur. Aynı zamanda da fazla miktarda tozu kasanın içerisine çeker. Bu yüzden düzenli aralıklarla kasanın temizlenmesi gerekir.

İçerenköy bilgisayar servisi olarak laptop ve masaüstü bilgisayarlarınızı temizliyoruz ve ilk günkü gibi yapıyoruz.

Elektronik cihazlar nemi ve suyu sevmezler. Kazara kasa içerisine su kaçırmış olabilirsiniz. Ya da nemli bir yerde uzun süre çalışmışsınızdır. Bu durumda oksitlenme sonucunda bilgisayarınızın tamamı ya da bazı parçaları çalışmayabilir.

Kasayı sarstığınız zaman da harici olarak kasaya takılan parçalar yuvalarından çıkabilir.

Anakart Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Anakart seçiminde her zaman için uyuma dikkat etmelisiniz. Mesela AMD işlemci satın almayı tercih etmişseniz, ona uygun anakart seçimi yapmalısınız.

AT-ATX ya da Micro-ATX kasalarından birisini tercih edebilirsiniz. Zaten günümüzde birçok kişi bu tür kasaları tercih ediyor. Genelde bu kasalara birçok anakartın uyum sağladığını söyleyebiliriz. Yine de ihtiyacınızı önceden belirlemeniz yararlı olacaktır.

Anakart Tamiri

İçerenköy bilgisayar servisi KRY Bilgi Teknolojileri, her türlü anakart tamirinde uzman ekibiyle hizmet vermeye devam ediyor.

Arızanın nedeni ne olursa olsun, kısa sürede tamir edip teslim ediyoruz.

Mutlaka Okumalısın !  DDoS Nedir? Dağıtılmış Hizmet Reddine Karşı Korunma Rehberi

Öncelikle arıza tespiti yapıyoruz. Arıza tespiti yapmadan önce de sizlerden ön bilgi alıyoruz.

Ekran Kırılma Sorunları

Laptop ekran kırılmaları son derece doğal hale geldi. Yani biliyorsunuz bunlar hassas cihazlar. Özellikle en zayıf noktaları, bağlantı yerleri. Menteşelerin olduğu yerler. Çünkü buralarda ekran ile bağlantılı kablolar var.

Menteşe yerlerinden kırılan laptopları, tamir edilene kadar kullanamıyorsunuz. Laptop ekran kırılmaları için birçok neden sayabiliriz. Mesela dar bir masada çalışıyorsunuzdur ve kolunuz çarpar ve laptop yere düşer. Ekran kırılabilir ya da menteşe yerleri zarar görebilir.

Ekran kırılmaları dışında, ekran çatlamaları da büyük bir sorundur. Mutlaka ekranın değişmesi gerekir. Tabi ki ekranların birkaç parçadan oluştuğunu ve set halinde satıldığını hatırlatalım. Yani birçok kişinin zannettiği gibi yalnızca camı değişmiyor. Komple ekran seti değişiyor. Dolar kuruna bağlı olarak da değişim fiyatları değişkenlik gösterebiliyor.

Peki ya masaüstü ekranları?

Hadi laptoplar düşer ve ekranı kırılır onu anladık da, masaüstü ekranların kırılması ya da çatlaması için bilinçli bir darbe gerekir. Tabi ki çoğu zaman.

Nedeni ne olursa olsun, masaüstü ve diz üstü bilgisayarlarınızın ekranlarını, sizleri üzmeden ve yormadan değiştiriyoruz. Aynı gün işinize kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Masaüstü ekran kırılmaları ve diğer sorunlardan korkmayın. Hemen bizleri arayın.

Kayışdağı bilgisayar servisi hizmetimiz için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top