fbpx

Sanallaştırma Çözümleri

sanallaştırma sistemleri

Bilgi teknolojilerinin giderek gelişmesiyle beraber kendisini gösteren ve yaygınlaşan sanallaştırma çözümleri ile maksimum verimlilik sağlanır. Bu fikrin ortaya çıkmasını sağlayan temel ise, bir bilgisayarın sahip olması gereken programlara kurulum gerçekleşmeden ana makine üzerinden erişimin mümkün hale gelmesidir. Böylece, bir işletmedeki onlarca bilgisayarın ihtiyacı olan bir programın defalarca kurulması yerine tek bir ana makineye kurularak, her bilgisayarın erişimine soyut şekilde açılması sağlanır.

sanallaştırma çözümleri

Sanallaştırma sayesinde elde edilen bir dizi avantajlar vardır. Öncelikle program ve işletim sistemleri gibi maliyetler azalır. İş gücü kaybının önüne geçilir ve bir programın üzerinde yapılacak iyileştirme çalışmalarından yüksek verimlilik elde edilir. İşletim sistemi ve program gibi sistemlerin tek bir ana makineden idare edilmesi, organizasyondaki aksamaları da en aza indirir. Herkesin ortak bir havuzda işlem yapmasına ve işletme faaliyetlerinin kontrol edilmesini sağlar.

Sanallaştırma Türleri Nelerdir?

Farklı sanallaştırma modelleri bulunur. Her bir modelin de kendisine has özellikleri ve faydaları vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Ağ Sanallaştırma

Bu sistem ağ birimlerinin sanallaştırılmasını sağlar. Böylece her bir bilgisayar fiziksel ağ bağlıymış gibi işlem yapabilir. Sistem ile tek fiziksel ağ kurulumu mümkün olur ve maliyetler azalır.

  1. Sunucu Sanallaştırma

En çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu sayede sunucu yayılma alanları düşer, sunucu maliyetleri  azalır, bakım gibi masraflar en aza iner.

  1. Uygulama Sanallaştırma

Bir uygulamanın ana bilgisayar üzerine kurulması ile diğer bilgisayarlar tarafından kullanımın sağlanması işlemidir. Bu aynı zamanda da bilgisayar sanallaştırma anlamına gelir.

Sanallaştırmanın Öne Çıkan Avantajları Nelerdir?

Raporlama ve analiz konularında oldukça büyük faydalar sağlar. Tek bir sunucu üzerinden yapılan işlemlerden dolayı verimlilik artar ve üstün bir performans elde edilir. Veri merkezileri için birden fazla ekipmana ihtiyaç duyulabilir. Ancak sanallaştırma ile bu ihtiyacın en mutedil seviyede tutulabilir. Bu da, işletme maliyetlerinin azalması anlamına gelir. En önemli faydalarından biri de verimli kaynak kullanımıdır. Yük dengeleme ile kaynakların doğru kullanımı sağlayan sanallaştırma işlemlerinden önemli kazançlar sağlanır.

Mutlaka Okumalısın !  Yedekleme Arşivleme Çözümleri

server satış kurulum

İşletme ihtiyacının artması halinde hızlı bir şekilde yeni kaynakların yaratılması mümkün olur. Aynı şekilde de, gereksiz yatırımların önüne geçer veya yapılan yatırımlardan maksimum fayda elde edilmesinde önemli bir rol üstelenir. Sanallaştırma ile donanım maliyetlerinde azalma meydana gelir. Az bir donanımla daha fazla veri kontrolünün sağlanması mümkünleşir. Ayrıca veri yönetimi konusunda da esneklik sağlar. Tek bir merkez üzerinden kontrollerin yapılabilmesi, işletme faaliyetlerine yönelik daha doğru ve hızlı bilgi erişimi sağlar. sanallaştırma sisteminin kurulması halinde veri transfer işlemlerinde de herhangi bir donma ve kopma kesinlikle yaşanmaz. Doğru kurulan ve işletme ihtiyacına cevap veren sanallaştırma çözümleri doğru kapasiteye sahip olduğu sürece her şey iyi ve doğru bir şekilde ilerler.

Yedekleme arşivleme çözümlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top