fbpx

Lisanlama ve Lisans Takibi

lisanslama

Kullanılan işletim sistemleri veya programların yayıncı haklarını ihlal etmemek adına lisanslama oldukça önemli bir hususi ifade eder. Lisanslama takibi ile de sahip olunan işletme ve yazılımla ilgili programların doğru kaynaklar üzerinden lisanslama işlemlerini yapılması sağlanır. Doğru yapılmayan veya uygun olmayan lisanslamalar nedeniyle hem zaman hem de maliyet kayıpları yaşanır. Dolayısıyla, uzman kurumlar tarafından büyük veya küçük işletme modelleri için uygun lisanslama modelinin ortaya çıkarılması gerekir.

microsoft lisans

Lisanslama neden önemlidir?

Buradaki öncelikli amacın yayıncı firmanın haklarını ihlal edilmesini önlemek ve telif hakkı nedeniyle herhangi bir soruşturmaya sebebiyet vermemektir. Tabi lisanslama ile elde edilen tek husus bu değildir ve daha farklı avantajlar da söz konusudur. Öncelikle elde bulunan program veya işletim sisteminden verimli şekilde faydalanmak ve sistem için öngörülen güncellemeleri sağlıklı bir şekilde almak, önemli bir konudur. Ayrıca virüs ve hatalı ürün gibi durumlarla da lisanslama ile baş edebilmek mümkündür. Bununla beraber kurumlar tarafından sağlanılan teknik desteklerden yararlanabilmek de lisanslama sayesinde gerçekleşir.

lisanslama

Lisanslama yönetimi ile hem işletmeniz için en uygun lisanslama modelinin belirlenmesi hem de yapılandırmanın gerçekleştirilmesi sağlanır. Profesyonel destek ile işletmenizin ihtiyacına en uygun usul belirlenir ve optimum maliyetle elde edilmesi gereken lisanslara sahip olunabilir. Bu bakımdan lisanslama yönetimin sağladıklarını şu şekilde belirtebiliriz.

  1. Birinci elde edilmek istenilen fayda, işletme yapısına en uygun lisanslama modelinin tespit ve tayin edilmesi yönünde çalışmalar yapmaktır. Bununla sağlanmak istenen ise, işletme lisans giderlerini daha doğru bir şekilde yapılandırmak ve verimliliği yakalamak.
  2. Her işletmenin mevcut bir lisanslama süreci var. bu süreç analiz edilerek, eksiklikler ve verimsizlikler belirlenir. Mevcut lisanslama faaliyetlerine dair bir doküman ortaya çıkarılır.
  3. Bazı işletmeler tarafından eksik yapılan lisanslama süreci önemli bir maliyet yükü demektir. bunların belirlenmesi ve bu alanların yeniden yapılandırılması da lisanslama yönetimi dahilindeki işlemler arasındadır.
  4. İşletmenin sahip olması gereken en iyi lisanslama modelinin belirlenmesinden sonra gereken uygulamaların yerine getirilmesi ve takvime bağlanarak, lisans yenileme süreçlerinin takip edilmesi sağlanır.
  5. Bu süreç içerisinde gerçekleşen tüm faaliyetlerin işletme yetkililerine rapor edilmesi de lisanslama yönetiminin şeffaflığı açısından gereken bir hizmettir.
Mutlaka Okumalısın !  Yedekleme Arşivleme Çözümleri

İşletmenizle ilgili lisanslama süreci işin uzmanlarına bırakmanın bazı avantajları daha var. Öncelikle asıl işe odaklanmanın yaratacağı faydadan bahsedelim. Birçok firma asıl işiyle doğrudan alakalı olmayan lisanslama sürecine zaman ayırdığından dolayı iş kaybı yaşar. Bu süreçle ilgili prosedürlerin uzman kişiler tarafından takip edilmesi hem iş kaybını hem de zaman kaybını ortadan kaldırır. İşletmelerin asıl işine odaklanmalarını kolaylaştırır.

Ayrıca dedicated server nedir nerde kullanılır detaylar için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top