fbpx

Güvenlik Kamerası Kurulumu Güncel En İyi Malzemelerle

güvenlik kamerası kurulumunda profesyönel çözümler

Güvenlik kamerası kurulumu için en iyi malzemeleri kullanıyoruz. Bu malzemeler:

 • Kullanılacak alana göre belirli sayıda güvenlik kamerası,
 • DVR kayıt cihazı ya da NVR kayıt cihazı,
 • Güvenlik kamera sistemlerine özel üretilmiş dahili depolama birimleri,
 • Elektrik beslemesi için uygun adaptör,
 • CCTV kablosu, network kablosu, CAT5 ya da CAT6 kablo ve
 • Kablo uçlarına takmak için BNC jack ya da RJ45 jack.

güvenlik kamerası kurulumu

Kuruluma başlamadan önce kurulum yapılacak alana keşif yapıyoruz. Kameraların nerelere yerleştirileceğini belirliyoruz. Birçok alanda kameranın görüş açısında girmeyen kör noktalar olabiliyor. Kör noktaları tespit ediyor ve kamera yerini ve açısını kör nokta kalmayacak şekilde ayarlıyoruz.

Kameraların yerini ayarladıktan sonra kayıt cihazlarıyla bağlantısını ayarlıyoruz. Kayıt cihazları, güvenlik odalarında ya da gözetleme yapılacak alan neresi ise oraya yerleştiriliyor. Tabi ki kamera kurulumu PC bağlantısını da tercih edebilirsiniz. O zaman bahsettiğimiz alanlarda güçlü bir bilgisayar yer alıyor.

Elektrik beslemesi ve kablo bağlantılarını tamamlıyoruz. Kamera kurulumu sistemini tamamladıktan sonra sizlere teslim ediyoruz ve sistemin nasıl çalıştığını anlatıyoruz.

Güvenlik Kamerası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

KRY Bilgi Teknolojileri, güvenlik kamerası kurulumu sürecinde kapsamlı bir şekilde hizmet sunarken bu sistemlerin nasıl seçilmesi gerektiği hakkında da müşterilerini bilgilendirmektedir. Güvenlik ihlallerini engellemek için kullanılan bu sistemler ilk olarak ihtiyaçları karşılayacak şekilde planlanmalıdır. Bu yüzden seçim konusunda aşağıda başlıklar halinde paylaşacağımız kriterlere her zaman dikkat edilmelidir.

güvenlik kamerası seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Kullanım Alanları: Kamera sistemlerinin kullanılacağı yer önceden belirlenmelidir. Dış veya iç ortamlarda kullanılan kameraların ayrıca ortam koşullarına göre kurulması gerekir.

Teknoloji: Herhangi bir kamera sistemi kurulurken sadece yapı tasarım çalışmaları yeterli değildir. Yani kablolama maliyetleri de minimum düzeye indirilmelidir. Bu konuda da firma olarak gerekli desteği ve çözümleri sunmaya devam ediyoruz.

Çözünürlük: Müşterilerin talep ettiği çözünürlük değerlerinin seçilmesi noktasında destek sunarken aynı zamanda analog ya da IP sistemler arasındaki farkı da en iyi şekilde aktarmayı sürdürüyoruz. Büyük alanlarda her zaman yüksek çözünürlüğü olan kameraların kullanılması gerektiği bilinmelidir. Ayrıca halka açık alanlarda da yüksek çözünürlüklü sistemlerin kullanılması gerektiğinden bu konuda firmamızdan destek almanız yeterli olacaktır.

Kamera Sistemlerinde Kayıt Sistemi Çözümleri

Güvenlik kamerası kurulumu sürecinde kayıt sisteminin seçimi de çok önemlidir. Öncelikle kayıt ve depolama birimlerinin araştırılması gerekir. Firma olarak kameraların hangi çözünürlükte olması ve kaç FPS olarak kullanılacağını sizlerle paylaşırken ihtiyaç duyulan hard disk kapasitesi konusunda da bilgi aktarıyor olacağız.

kamera sistemlerinde kayıt sistemi

Kayıt ve depolamadan sonra genişleme ve harici kayıt birimleri üniteleri de bilinmesi gereken bir diğer faktördür. Kayıt cihazındaki kapasitenin yetersiz olduğu zamanlarda genişleme üniteleri kullanarak daha kapsamlı bir hizmet alabilirsiniz. Firmamıza genelde kamera kayıt sistemlerine yerleştirilen hard disklerin arızalanması sonucunda talepler ulaşmaktadır. Bu durumda en son teknolojileri kullanarak en iyi performans ve yedekleme çözümlerini sunmaya devam ediyoruz.

Görüldüğü üzere kamera sistemi seçiminde yalnızca kurulum üzerine düşünmek, tek başına yeterli olmamaktadır. Firmamız güvenlik kamerası kurulumu ile beraber satış sonrasında da kaliteli ve profesyonel br şekilde hizmet vermeyi sürdürüyor. Ayrıca daima bilinçli bir yaklaşım sayesinde arıza yapma ihtimali olan kamera sistemlerinizin bakım ve onarımını da tamamlayarak sizlere teslim ediyoruz.

Mutlaka Okumalısın !  Sorunsuz ve En Kaliteli Kamera Sistemi Kurulumu

Hangi Sistemleri Tercih Ediyoruz?

KRY Bilgi Teknolojileri firması olarak AHD ve CCTV başta olmak üzere aşağıda detaylı bir şekilde anlattığımız sistemlerinin kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Kısaca bu sistemlerin nasıl çalıştığını anlatalım. Böylelikle hangi sistemin sizlere uygun olduğunu anlayabilirsiniz.

AHD Kamera Kurulumu

AHD kamera sistemi, CCTV altyapısını kullanan gelişmiş bir teknolojidir. AHD kamera kurulumu ile 720 ve 1080p çözünürlük elde edilebilir.

Kamera için uygun yerleri belirleriz. Daha sonra kamera bağlantısı yapılacak kayıt cihazının yerini belirleriz. Kayıt cihazında ayrıca HDMI çıkışı da bulunmaktadır. Dilerseniz kabloyla televizyondan da kamera görüntülerini takip etmenizi sağlayabiliriz.

Kablo bağlantısını yaptıktan sonra kameraları test ederiz. Kamera görüntülerini bilgisayardan ya da televizyondan alabilmeniz için gerekli olan bağlantıları gerçekleştiririz. Sistemi test ettikten sonra çalışır durumda sizlere teslim ederiz.

Eğer analog sisteminiz varsa, AHD sistemini analog sisteme entegre edebiliriz. Kurduğumuz sistemde 500 metreye kadar kayıt yapabilme imkanına sahipsiniz.

Dilerseniz Wi-fi kurulumunu da gerçekleştirebiliriz. Böylece internet üzerinden bilgisayar ya da cep telefonlarınızdan da kamera kayıtlarını izleyebilirsiniz.

AHD sisteminin en büyük avantajı, kablo gizliliğidir. Böylece kameralarınızı en üst düzeyde güvenlikle kullanabilirsiniz.

CCTV Kamera Kurulumu

CCTV kamera kurulumu için öncelikle gereken malzemeleri hazırlıyoruz. Bu malzemeleri:

 • CCTV Güvenlik kamerası,
 • Kamera lensleri,
 • Kamera adaptörü,
 • BNC Jack,
 • Power Jack,
 • DVR ya da DMR dijital kayıt cihazı ve görüntü kaydetmeyi sağlayan kart,
 • İç ve dış ortam koruması,
 • İç ve dış ortam koruma ayağı,
 • Yeterli miktarda kablo

Diğer kamera kurulumlarında olduğu gibi yer tespiti yapıyoruz. Daha sonra kablo bağlantısını gerçekleştiriyoruz. Test işlemini tamamladıktan sonra, sistemi çalışır vaziyette sizlere teslim ediyoruz.

CCTV kamera kablosu olarak 2+1 ya da 3+1 (0.50 mm) kullanıyoruz.

Kamera kablosu 2+1 sinyallerin ve gücün iletilebilmesi için kullanırız.

Kamera kablosu 4+1 kablosunun görevi de aynıdır. Tek farklı bu kablo türünde ortam sesleri de kaydedilebilir. 2+1 kabloda bu imkan yoktur.

Termal Kameralar: Kızılötesi dalga boyu sayesinde sıcak modelleri algılayan termal kameralar, enerjiyi ölçmeye yarar. Algılayıcı ve lenslerden oluşan bu kameralar genelde boru hatları, petrol platformları, karakol ve karargahların korunması için tercih edilir.2020 yılında dünyayı saran covid19 virüsünde kişilerin ateş durumu ölçümündede rahatlıkla kullanılır.

termal kamera covid kamerası

 

Uzun Menzilli Kameralar: Geniş açılı alanlardaki güvenlik ihlallerini kontrol etmek için kullanılır. Anlık bildirim özelliğine sahip olan bu kameralar sis, nem, yağmur ve güneş ışığından etkilenmez.

Harekete Duyarlı Kablosuz Kameralar: Elektrik ya da internet bağlantısının olmadığı yerlerde ulaşımı zor alanları incelemek için kullanılır. Ayrıca yeterli ışık olmadığı zaman flaşlı ışık teknolojisiyle net bir görüntü almak için harekete duyarlı kablosuz kameralar tercih edilir.

harekete duyarlı kablosuz kameralar

IP Kamera Sistemleri: Günümüzde en çok kullanılan sistemlerdir. Görüntü kaydetme ve programlanabilme özelliğine sahip olan IP kameralar aynı zamanda hareket algılayabilmektedir. Network ya da internet bağlantısından yararlanılarak kullanılır. Özellikle de güvenlik kamerası kurulumu noktasında IP kamera sistemleriyle ilgili firmamıza gelen talepler kısa sürede karşılanmaktadır. Aynı zamanda cat6 ve cat7 kablo kullanımı yaparak bu sistemde yaşanabilecek tüm aksaklıklar da giderilmektedir.

Kaç Amper Adaptör Kullanıyoruz?

En iyi verimi alabilmek adına 12V DC ya da 24V AC adaptörleri kullanıyoruz. 4 adet kamera için 5 amper adaptör kullanmamız gerekiyor. Bu türde amper kullandığımızda, kameralarda gece görüşün de rahatça çalışmasını sağlıyoruz. Yani kameralardaki IR (Infrared) gece görüş aydınlatmalarını açtığınızda performans kaybı yaşamıyorsunuz.

Mutlaka Okumalısın !  Sorunsuz ve En Kaliteli Kamera Sistemi Kurulumu

Eğer IP kamera ya da network kamera kurulumu yapıyorsak, ayrıca bir adaptöre ihtiyacımız olmuyor. Çünkü PoE (Power over Ethernet) adı verilen switc cihazlarını kullanıyoruz.

BNC Jack Bağlantısını Gerçekleştiriyoruz

Kamera sistemlerinde kullanılan BNC Jack parçası, metal bir aparattır. Her bir kamera için iki adet BNC kullanıyoruz. Bu parçaların bir tanesini kameraya, diğerini ise kayıt cihazına takıyoruz. En kaliteli malzemeden üretilen BNC Jack parçalarını kullanıyoruz. Böylelikle görüntü kalitesinden ve netlikten ödün vermiyoruz.

En İyi Kamera Kayıt Cihazına Sahip Olacaksınız

NVR kameralar network büyüklüklerine ve mesafelerine göre fiber kablo, cat7, cat6 ve cat5 ethernet kablolarıyla oluşturulan bir sistemdir. Bu kablolar sayesinde görüntü kalitesi etkilenmeden kablo uzunlukları artırılabilir. Haliyle firmamız bu konuda ağ anahtarları kullanarak daha esnek bir çözüm süreci yönetmektedir.

DVR sistemleri ise standart kameralar olarak adlandırılır. Kablolar ile bağlantı elde edilir. Fakat kablo uzunluğu, hangi güvenlik sistemini kullandığınızla ilgilidir. Genelde bu uzunluk 90 metreye kadardır. Firmamız her iki kamera sistemi için de ihtiyacınız olan tüm hizmetleri başarılı bir şekilde sunmaya devam etmektedir.

NVR ile DVR Arasındaki Farklar Nelerdir?

DVR kamera sistemleri, analog güvenlik kamerasıyla çalışır. Yani analog video sinyalini alan bu sistem daha sonra H.264 standardından yararlanarak sinyali sıkıştırır. Ardından sabit sürücü ya da HDD’ye kayıt sürecini başlatır.

dvr kayıt cihazı
DVR Kayıt Cihazı

nvr kayıt cihazı
NVR Kayıt Cihazı

NVR sistemde ise video akışları için ağ kablosu gerekir. Lan ağları ya da internet ağları sayesinde IP kameralar bu sistemlere bağlanabilir. Bu iki kamera türünde seçim yapmadan önce sadece fiyat analizi değil aynı zamanda kablo kalitesine de dikkat etmeniz gerekecektir. Analog güvenlik sistemi kullananlar yüksek çözünürlüklü analog kameralar kullanabilir. Günümüzdeki en iyi sistemlerde HD-TVI, HD-CVI ve HD-SDI gibi teknolojiler kullanıldığı için bu konuda da firmamızdan öneri desteği alabilirsiniz.

O halde her iki kamera türü arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir;

 • NVR cihaz harddisk kapasiteleri, DVR’ye göre yüksektir. Aynı zamanda genişletilebilir.
 • NVR, ağdaki herhangi bir alana yerleştirilebilir. DVR’de ise böyle bir durum söz konusu değildir.
 • NVR ağdan gelen görüntüleri depolar. DVR analog sistemden gelen görüntüleri depolar.

IP Kamera Sistemleri

Güvenlik noktasında farklı kamera sistemleri kullanılmaktadır. Yukarıda sıralanan sistemlere ek olarak AHD yani analog kamera sistemlerinin yaygın olduğu bilinir. Ancak bu sistemler çoğu zaman arızalanabilmekte ve teknik hizmet talebi doğurabilmektedir. Tam da bu noktada firmamız uzman teknik personel desteği sayesinde gerekli çözümleri sunmayı sürdürmektedir.

ip kamera sistemleri

IP Kamera Sistemi: Ağ düzeneği üzerinden çalışan bu sistemler kayıt cihazları ve kameralardan oluşmaktadır. Kablolu ya da kablosuz olarak da tercih edilebilir. Tek başına çalışabilen bu kameraların mobil ya da bilgisayar ortamda görüntü vermesi de mümkündür. Talep eden müşterilerimiz için mobil uygulamaya ya da bilgisayara entegre ederek daha kaliteli çözümler sunmaya devam ediyoruz.

Güvenlik kamerası kablo bağlantısını optimum olarak gerçekleştiriyoruz. Böylece maliyet açısından da sizlere kazandırıyoruz.

Güvenlik kamerası kurulumu maliyeti hakkında bizlerden detaylı bilgi alabilirsiniz. İletişim sayfamızdaki numaralardan ya da e-posta adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sistem odası kurulumu hizmetimizle altyapınızdaki tüm karmaşaları ortadan kaldırıyoruz detay için ilgili sayfamızı ziyaret edin!

Scroll to Top