Firewall Çözümleri

firewall çözümleri

İnternet ve bilgi teknolojilerinin yaygınlaşması ile beraber güvenlik de önemli bir kavram haline geldi. Firma ve işletmelerin veri ve bilgi güvenliğini sağlamaya yönelik atması gereken güvenlik adımlarından en önemlisi güvenlik duvarı kurulumlarıdır. Bunlarla beraber anti virüs programlarını da temin etmek ve işletmedeki tüm cihazların güvenliğini sağlamak gerekir. Böylece, bilgisayarlara sızacak ve risk oluşturacak virüs ve kötü niyetli yazılımlara karşı önemli ölçüde bir tedbir alınmış olur.

firewall çözümleri kvkk uyum

Firewall Nedir?

İşletme ve kurumların ağ sisteminin güvenliğini ele alan önemli bir yazılım çözümüdür. Dışarıdan içeriye yönelik saldırı ve sızmaları engelleyici bir fonksiyona sahip güvenlik duvarı ile farklı komutlar da belirlenebilir. Örneğin, bir işletmede bazı verilere erişimi kısıtlamak ve sadece belirli bir departman tarafından önemli verilere erişime açmak gibi işlemler de güvenlik duvarı ile gerçekleştirilir. Bu güvenlik sistemi siber saldırı, sızma ve bilinmeyen IP üzerinden gelen trafiğin ağ sistemine girişine ve sisteme zarar vermesine engel olur.

Firewall Nasıl Çalışır?

Bir işletmede bulunan ağ sisteminin en önemli elemanları arasında bulunan güvenlik duvarı, ağda gerçekleşen tüm trafiği denetleyerek gerekli şekilde dağıtır. Büyük bir ağa sahip işletmenin firewall ihtiyacı da ona göre planlanır. Böylece güvenlik duvarındaki trafik denetimi nedeniyle işlemlerde herhangi bir gecikme ortaya çıkmaz. Güvenlik duvarı en çok tercih edilen güvenlik araçlarından birisidir. Hem iç hem de dış ağ kontrollerinin maksimum seviye ile gerçekleştirir. Herhangi bir kötü yazılımın veya ağa dahil edilmemesi gereken bir IP adresinin girişimini engeller. Bu da, işletme açısından hayati öneme sahip ağlar arası iletişim ve çalışma sürecinin sağlıklı işleyişini korur.

Neden Güvenlik Duvarına İhtiyaç Var?

Güvenlikle ilgili önemli endişeleri bulunan firma ve kurumların profesyonel ve herkes tarafından kalitesi tecrübe edilmiş güvenlik duvarı sistemini tedarik etmesi önemlidir. bu sistemi, diğerlerinden ayıran belirli başlı özellikler var. Onlardan bazıları şunlar…

  1. Bir işletmenin verilerini ele geçirmek için yapılan saldırılar uzaktan erişimle mümkündür. Güvenlik duvarı sayesinde uzaktan erişimle ağa girmek isteyen kişiler engellenir.
  2. Bir firmayı tehdit eden en önemli hususlar arasında internet üzerinden gönderilen mesaj ve iletilerdir. Bunları kontrol etmek ve güvenli olup olmadıklarını tespit edebilmek için güvenlik duvarı sistemine ihtiyaç duyulabilir.
  3. Zararlı sitelere giriş yapan cihazlar engellenir. Böylece internet daha güvenli bir hale dönüşür.
  4. DDOS gibi saldırılar engellenir ve ağ sisteminin çökmesinin önüne geçilir.

Bunun gibi birden fazla avantajı bulunan güvenlik duvarı sistemleri ağ işleyişinin sağlıklı bir şekilde kullanımı sağlar. Veri hırsızlıkları, virüslerle hem işletim sistemlerine hem de donanımlara zarar verme girişimlerini engelleme gibi önemli konular güvenlik duvarı ile risk olmaktan çıkar. Ancak doğru bir sistemin temin edilmesi ve kurulumun profesyonel ekip tarafından yapılması oldukça önemlidir. Bu nedenle şirketimizle iletişime geçebilir, güvenlik duvarı çözümlerinden yararlanabilirsiniz.

VPN Çözümleri Kullanım Seçenekleri

Çok yönlü kullanım alternatifleri sunan VPN altyapıları için genel olarak çeşitli ihtiyaçlara yanıt veren sistemlerdir. Özellikle yeni nesil zenginleştirilmiş güvenlik uygulamaları ile öne çıkan VPN çözümleri kapsamında öne çıkan kullanım seçenekleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

VPN Uzak Bağlantı Denetimlerinin Sağlanmasını

Firewall çözümleri kapsamında en çok tercih edilen kullanım seçeneklerinden biri VPN uzak bağlantı denetimi olarak öne çıkar. Kapsamlı güvenlik duvarı yazılımları özellikle IPSec ve SSL gibi web tabanlı güvenlik profillerinin desteklenmesi amacıyla da kullanılır.

Saldırı Tespit ve Önleme

Saldırı tespit ve önleme yazılımları olarak sınıflandırılan IPS ve IDS, dijital süreçlerde dışarıdan gelebilecek siber güvenlik açıklarının saptanmasına yardımcı olurlar. Bu bağlamda, VPN yazılımları siber güvenlik unsurlarını güçlendirerek IDS ve IPS altyapıları ile entegre edilebilir.

Web Filtreleme

Web filtreleme, karmaşık web ağları üzerinde güvensizlik belirtisi veren bağlantıların saptanmasına ve filtrelenmesine olanak veren altyapılardır. Bu doğrultuda web filtreleme sistemleri Firewall çözümleri ile entegre kullanım seçenekleri sunarak güvenlik duvarının güçlendirilmesine olanak verir. Kullanıcı tabanlı bilgisayarda ve işletmelerin tercih ettiği altyapılarda kullanılan bu çözümler, dijital güvenliğin sağlanması açısından büyük avantaj sağlar.

Anti Virüs Gateway

Gateway Anti virüs sistemleri, virüs koruma programları kapsamında en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alırlar. Firewall güvelik duvarı güçlendirme aşamasında da bu altyapılar, çok yönlü kullanım seçenekleri sağlayarak siber güvenliğin arttırılmasına olanak verir.

Anti Spam

Anti spam uygulamaları, kişisel bilgisayarlara ve çevre sistemlere sızabilme olasılığı bulunan spam’ların saptanmasına yardımcı olan sistemlerdir. Bahsi geçen sistemler, Firewall odaklı bir çalışma prensibi ile zenginleştirilerek spam gibi zararlı etkenlerin temizlenmesine yardımcı olurlar.

İçerik Filtreleme

Dijital dünyada içerik, en temel birim olmakla birlikte iletişimin, eğlencenin, işin ve eğitimin de temel birimi haline gelmiştir. İçerik filtreleme sistemleri, siber güvenlik açısından risk teşkil eden içerik formatlarının tespit edilmesine olanak veren sistemler olarak sınıflandırılır. Bu bağlamda, içerik filtreleme sistemleri Firewall teknolojileri ile entegre kullanım seçenekleri sağlayarak güvenliğin zenginleştirilmesine de yardım ederler.

Anlık Mesajlaşma Denetimi

Anlık mesajlaşma denetimi kullanıcı tabanlı mesaj platformlarında kullanıcı iletişiminin şifrelenmesine olanak veren sistemlerdir. Bu sistemler, verilerin akışını kontrol altına almakla birlikte, mesajlaşma deneyimine üçüncü parti güvenli olmayan yazılımların sızmalarını engeller. IM Instang Messaging Filtering olarak da adlandırılan bu teknoloji, Firewall uygulamaları kapsamında en gelişmiş yöntemlerden arasında yer alırlar.

Eşten Eşe Bağlantı Denetimi

Anlık mesajlaşma denetimi ile benzer prensiplerde çalışan bu denetim sistemi, ortak bir ağa bağlı olan iki tarafın; bağlantı güvenliğinin denetlenmesine olanak verir. Bu sayede, kullanılan ağ kapsamında meydana gelebilecek sızma gibi etkenler engellenmeye çalışılır.

Bant Genişliği Ayarlama

Bant genişliği ayarlama veri aktarım hızının optimize edilmesi ve istenilen miktarda kalması anlamına gelen bir düzenlemedir. Bant genişliği ayarlama, özellikle veri aktarım hızının arttırılması ya da düşürülmesi gibi süreçlerde tercih edilir. Bu bağlamda da sistem performansının optimum ölçekte kalmasına yardımcı olan Traffic Shaping uygulamaları, dışarıdan gelebilecek ekstrem trafik düzeylerinin engellenmesine de yardımcı olur.

Scroll to Top