Bilgisayar Sistemleri

İnternet ve bilgi teknolojilerinin yaygınlaşması ile beraber güvenlik de önemli bir kavram haline geldi. Firma ve işletmelerin veri ve bilgi güvenliğini sağlamaya yönelik atması gereken güvenlik adımlarından en önemlisi güvenlik duvarı kurulumlarıdır. Bunlarla beraber anti virüs programlarını da temin etmek ve işletmedeki tüm cihazların güvenliğini sağlamak gerekir. Böylece, bilgisayarlara sızacak ve risk oluşturacak virüs ve kötü niyetli yazılımlara karşı önemli ölçüde bir tedbir alınmış olur.

firewall çözümleri kvkk uyum

Firewall Nedir?

İşletme ve kurumların ağ sisteminin güvenliğini ele alan önemli bir yazılım çözümüdür. Dışarıdan içeriye yönelik saldırı ve sızmaları engelleyici bir fonksiyona sahip güvenlik duvarı ile farklı komutlar da belirlenebilir. Örneğin, bir işletmede bazı verilere erişimi kısıtlamak ve sadece belirli bir departman tarafından önemli verilere erişime açmak gibi işlemler de güvenlik duvarı ile gerçekleştirilir. Bu güvenlik sistemi siber saldırı, sızma ve bilinmeyen IP üzerinden gelen trafiğin ağ sistemine girişine ve sisteme zarar vermesine engel olur.

Firewall Nasıl Çalışır?

Bir işletmede bulunan ağ sisteminin en önemli elemanları arasında bulunan güvenlik duvarı, ağda gerçekleşen tüm trafiği denetleyerek gerekli şekilde dağıtır. Büyük bir ağa sahip işletmenin firewall ihtiyacı da ona göre planlanır. Böylece güvenlik duvarındaki trafik denetimi nedeniyle işlemlerde herhangi bir gecikme ortaya çıkmaz. Güvenlik duvarı en çok tercih edilen güvenlik araçlarından birisidir. Hem iç hem de dış ağ kontrollerinin maksimum seviye ile gerçekleştirir. Herhangi bir kötü yazılımın veya ağa dahil edilmemesi gereken bir IP adresinin girişimini engeller. Bu da, işletme açısından hayati öneme sahip ağlar arası iletişim ve çalışma sürecinin sağlıklı işleyişini korur.

Neden Güvenlik Duvarına İhtiyaç Var?

Güvenlikle ilgili önemli endişeleri bulunan firma ve kurumların profesyonel ve herkes tarafından kalitesi tecrübe edilmiş güvenlik duvarı sistemini tedarik etmesi önemlidir. bu sistemi, diğerlerinden ayıran belirli başlı özellikler var. Onlardan bazıları şunlar…

  1. Bir işletmenin verilerini ele geçirmek için yapılan saldırılar uzaktan erişimle mümkündür. Güvenlik duvarı sayesinde uzaktan erişimle ağa girmek isteyen kişiler engellenir.
  2. Bir firmayı tehdit eden en önemli hususlar arasında internet üzerinden gönderilen mesaj ve iletilerdir. Bunları kontrol etmek ve güvenli olup olmadıklarını tespit edebilmek için güvenlik duvarı sistemine ihtiyaç duyulabilir.
  3. Zararlı sitelere giriş yapan cihazlar engellenir. Böylece internet daha güvenli bir hale dönüşür.
  4. DDOS gibi saldırılar engellenir ve ağ sisteminin çökmesinin önüne geçilir.
İLGİLİ YAZI:  Bilgisayar Bakım Anlaşması

Bunun gibi birden fazla avantajı bulunan güvenlik duvarı sistemleri ağ işleyişinin sağlıklı bir şekilde kullanımı sağlar. Veri hırsızlıkları, virüslerle hem işletim sistemlerine hem de donanımlara zarar verme girişimlerini engelleme gibi önemli konular güvenlik duvarı ile risk olmaktan çıkar. Ancak doğru bir sistemin temin edilmesi ve kurulumun profesyonel ekip tarafından yapılması oldukça önemlidir. Bu nedenle şirketimizle iletişime geçebilir, güvenlik duvarı çözümlerinden yararlanabilirsiniz.