fbpx

Tüm Yönleriyle Web Tasarım

tüm yönleriyle web tasarım

Evet! Gerçekten de sizlere bu yazımızda, tüm yönleriyle ancak özet olarak web tasarım hakkında bilgi vereceğiz. Klasik anlatımlardan farklı olarak nedir? Nasıl yapılır, gibi şeylerden bahsetmeyeceğiz. Çünkü zaten bu konuda internet üzerinde bolca kaynak var. Biz işin özüne ineceğiz. Bizce bu şekilde daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle nereden başlamanız gerektiğiyle ilgili bilgi vererek güzel bir başlangıç yapalım.

web tasarım

 

Web Tasarım Türleri

Tipik olarak web tasarım türleri iki farklı kategoride değerlendirilebilir. Zaten internet sitesi sahibi olacaksanız, ya bireysel amaçlarla kullanacaksınız, ya da firmanın sürdürülebilmesi amacıyla…

Yani bireysel ve kurumsal web sitesi sahibi olmalısınız. Burada amaç çok önemli? Ne yapmak istiyorsunuz? Neye ihtiyacınız var?

Kişisel web tasarım yaptırarak, insanlara daha önce duymadıkları bilgileri mi paylaşacaksınız? Yoksa firmanızın reklamını yaparak, insanların kaliteli ürünlerle buluşmasını sağlayacaksınız?

Birde üniversitelere ve devletlere ait web siteleri var. Onlarda özünde bilgi verme amaçlı oldukları için biz tüm web sitelerini iki kategoride değerlendirmiş olduk.

web tasarım türleri

Her iki web tasarım türünde de öncelikle alan adı alma ile işe başlanır. Hep duyuyorsunuzdur alan adını. Domain diye geçer. Ancak alan adı alma işi neredeyse tasarım işinin en önemli aşamasıdır. Çünkü kötü bir başlangıç yaparsanız, bu hep böyle devam eder. Yani kötü bir isim seçtiğinizde, bu isim sizi site var olana kadar takip edecek ve etkileyecektir. Alan adı kısa olmalı ve web sitesinin konusuyla alakalı olmalıdır. Mesela butikterzi.com diye bir alan adı alırsanız, site var olana kadar rahat edersiniz ve arama motorlarında bulunma ihtimaliniz oldukça fazla olur.

Özel Web Tasarım

Site tasarımında bazen özel istekler söz konusu olabilir. Aslında genelde özel web tasarım olayını, işletmelerde görüyoruz. Yani düşünün deterjan üzerine faaliyet gösteren bir firma web tasarım yaptıracak. Peki bu firmanın tasarımı standart olabilir mi?

Mutlaka Okumalısın !  Arama Motoru Optimizasyonu ve Görünür Olmak

Tabi ki hayır!

özel web tasarım

Sitede bulunması gereken tüm öğelerin deterjanı çağrıştırması gerekir. Arka plan renginden tutun da yazı karakterine kadar.

İşte özel tasarım dediğimiz olay budur. Yani neye ihtiyaç varsa, o doğrultuda bir plan yapılması ve sitenin adım adım inşa edilmesidir.

Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal web tasarım olayında da aslında özel tasarım söz konusudur. Ancak genel hatları itibariyle, sitede benzer unsurların kullanılması gerekebilir. Mesela makine ithalatı yapan bir firmanın site tasarımı ile sebze meyve ithal eden bir firmanın site tasarımı birbirine benzeyebilir. Ancak tabi ki tamamen değil.

Her işte olduğu gibi en iyi kurumsal web siteleri de yoğun bir mesainin ve bilgi birikiminin ürünüdür.

Web Tasarımını Nasıl Yapıyoruz?

Kurumsal tasarıma öncelikle logo ve amblem oluşturulması ile başlıyoruz. Daha sonra firmanın logosunu web sitesine yerleştiriyoruz. Web sitesinin rengine karar veriyoruz. Yani sitenin rengi gri ya da siyah olabilir diye fikir yürütüyoruz. Çünkü her iki renkte asaleti ve disiplini temsil ediyor. Kurumsal firmaya bu iki renkten daha çok yakışacak ne var? Haksız mıyız?

web tasarımını nasıl yapıyoruz

Yazı karakteri Verdana ya da Calibri olabilir. Bu yazı karakterleri de ciddiyeti temsil edecektir. Tabi ki firmanın yapısına uygun olacak yazı tiplerini belirliyoruz. Bu işi çok iyi yapan ve deneyimli sanat danışmanlarımız var.

Resimler 700*700 piksel boyutlarında hazırlanır ve sitenin ilgili yerlerine yerleştirilir.

Tabi ki işin yazılım kısmı önemli. Yazılım kısmı tasarımda iskelet yapının oluşturulmasıdır.  İskelet yapısının sağlam olmasını sağlıyoruz. En iyi ve konusunda uzman web master personeli ile çalışıyoruz.

Tasarımda öncelikle ihtiyaçları belirliyoruz. Daha sonra iyi bir plan yapıyoruz. Hazırladığımız taslağı oluşturduktan sonra her şey yerli yerine oturuyor.

Tasarımda tabi ki sizlerden yardım alıyoruz. Teknik konular hariç olmak üzere renk düzeni, yazı stili, kullanılacak görseller ve videolar gibi konularda bizlere ilham kaynağı oluyorsunuz.

İdeal Web Tasarım Firması Özellikleri

Web tasarım İstanbul firması olarak sizlere, ideal bir tasarım firmasının nasıl olması gerektiğini kısaca ve maddeler halinde anlatalım. Böylelikle hizmet alırken, nelere dikkat etmeniz gerektiğini de anlamış olursunuz.

Mutlaka Okumalısın !  Kurumsal Kimlik Çalışmaları ve En Etkili Taktikler

ideal web tasarım firması

  • Web tasarım firması, yeri yurdu belli olan firmadır.
  • Mesai saatleri dahilinde firmaya her zaman ulaşabilirsiniz.
  • Şeffaftır. Teknik konular ya da yapım sırları haricinde tüm süreçleri sizinle paylaşırlar.
  • Basit ama etkili tasarım yaparlar. Zaten görünce hemen anlarsınız.
  • Referansları boldur. Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz, atasözünü benimsemişlerdir.
  • Az laf çok iş yaparlar.
  • Sizi geçiştirmezler.
  • Yapabileceklerini açıkça söylerler. Yani paranızla ne satın aldığınızı tam olarak bilirsiniz.
  • Size hayal satmazlar.
  • Ve en önemlisi uzman ve deneyimli personellerle çalışırlar.

Yani iyi bir web tasarım firması işini asla şansa bırakmaz.

Arama motoru optimizasyonu(SEO) hizmetlerimizlede sizi zirvelere çıkarıyoruz detaylar için ilgili sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Karmaşık Web Sitesi Yaptırarak Ziyaretçilerinizi Kaçırmayın

En iyi web sitesi, karmaşık yapıda olan değildir. İnterneti ziyaret eden kullanıcıların yüksek çoğunluğu karmaşık yapıda olan web sitelerini sevmezler. Hatta böyle bir site gördüklerinde, kedinin sudan kaçtığı gibi kaçarlar.

Hem işletmenizin tüm ihtiyaçlarını karşılayan, hem de basit bir tasarıma sahip olmalısınız. Daha doğrusu böyle bir tasarım yapan bir firma ile karşılaşırsanız, öpün ve başınıza koyun 🙂

Yalnızca Web Tasarımı Yeterli midir?

Tabi ki değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi web tasarımı ne kadar iyi olursa olsun, zamanla eskiyecektir. Doğada her şeyin önce eskidiği ve daha sonra yok olduğu gibi…

Eskimenin ve yok olmanın önüne geçebilmek için sürekli olarak web sitenizi beslemelisiniz. Bu da düzenli olarak bakım yaptırmanızla mümkün olur.

İyi bir web tasarım ajansı olarak sizlere diyoruz ki: Gelin web sitenizin tasarımın en iyi şekilde biz yapalım. Zaten konuya aşina olacağımız için bakımını da biz üstleniriz. Daha sonra gül gibi geçinir gideriz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top