Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)

arama motoru optimizasyonu seo

“Search Engine Optimization” yani SEO kavramının Türkçesi olan Arama Motoru Optimizasyonu web sitelerinin Google gibi arama portallarında daha kolay bulunabilmesi adına uygulanan stratejilerdir. Farklı stratejileri ve yaklaşımları bünyesinde barındıran arama motoru optimizasyonu, reklam gibi çözümlere göre daha organik bir yöntemdir. Bu bağlamda, doğru uygulandığı taktirde uzun vadeli olarak daha avantajlı olduğunu söylemek doğru olacaktır.

arama motoru optimizasyonu - seo

SEO stratejileri, özellikle organik site trafiği yaratmak için etkili yöntem olmakla birlikte web sitesinin etkileşim oranlarını arttırmak için de ideal bir yöntemdir. Sistemli olarak uygulandığında SEO, web sitesinin hedef kitlesi ile daha sistemli etkileşim kurmasına olanak verir. Belirli anahtar kelimeler üzerinden istenilen bölgelerde sitenin görünürlüğünün arttırılmasını sağlayarak site trafiğini yükseltir.

 

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Uygulanır?

Arama motoru optimizasyonu sayfa içi ve sayfa dışı yöntemler olmak üzere iki başlık altında uygulanır. Fakat yöntemlere odaklanmadan önce SEO nedir sorusunun cevabını daha iyi anlamak yararlı olacaktır. SEO, sitenin arama motoru standartlarına uygun hale getirilmesi işlemlerine verilen genel addır. Bu bağlamda, SEO’nun tek bir yöntem ziyade yöntemler bütünü olduğunu söylemek doğru olacaktır. Daha detaylı incelemek gerekirse öne çıkan iki önemli başlık şu şekilde detaylandırılır:

 

Sayfa İçi SEO Uygulamaları

Sayfa içi SEO, çok yönlü uygulamalarla sayfanın kalite skorunun, hızının ve içerik kalitesinin yükseltilmesini kapsayan stratejilerdir. Sayfa içi uygulamalar kapsamında; site map kurguları detaylandırılarak hedef sayfalar için içerik stratejileri oluşturulur. Bu noktada en önemli unsurlardan biri düzenli olarak SEO uyumlu makaleler üreterek siteyi doyurucu hale getirmek olacaktır. Bunun yanı sıra, sayfaların görsel optimizasyonları, site link kurguları gibi etkenler de düzenlenerek sayfa hızı gibi değişkenler optimum seviyeye getirilmeye çalışılır. Aynı şekilde iç link ağı örme gibi uygulamalar da sayfa içi SEO açısından en oldukça önemli bir adımdır.

 

Sayfa Dışı SEO Uygulamaları

Sayfa dışı SEO dendiğinde web sitenize yapılacak olan yönlendirmeler, back link kurguları gibi etkenler dikkate alınır. En az sayfa içi optimizasyonlar kadar önemli olan bu adımlar, sayfanıza nitelikli trafiğin çekilmesi açısından büyük önem arz eder. Sayfanızın sosyal medya entegrasyonları, bağlantı paylaşma seçeneklerinin zenginleştirilmesi, Google Maps ya da Yandex Haritalar gibi platformlardan yönlendirme yapma gibi uygulamalar, sayfa içi SEO kapsamında değerlendirilir. Tüm bunların yanı sıra, sayfanın hedef kitlesiyle uyuşan yüksek trafikli sitelerden yönlendirmelerle nitelikli trafik çekme stratejisi de önemli adımlardan biri olarak öne çıkar.

 

Profesyonel SEO Hizmeti Neden Önemli?

Profesyonel SEO Hizmeti, dijital medya üzerindeki yoğun rekabet ortamında sürdürülebilir bir şekilde görünür olmak açısından büyük önem arz eder. Özellikle hedef anahtar kelimelerde sürekli reklam maliyetine maruz kalmamak açısından arama motorları üzerinde organik olarak listelenmek, işletmelere ciddi düzeyde rekabet avantajı sağlar.

 

Bunun yanı sıra, özellikle e ticaret odaklı internet işletmeleri için SEO, online satış yapabilmenin altın anahtarıdır. SEO skoru düşük olan siteler, hedef kitleleri ile iletişim kurmakta zorlandıkları gibi site güvenilirlikleri de düşük aralıklarda yer almaktadır. Bu bağlamda güvenilir bir web sitesi imajı yaratabilmek için Arama motoru optimizasyonu stratejileri büyük önem arz etmektedir.

 

Arama Motoru Optimizasyonu Fiyatları

SEO Fiyatları uygulanacak olan hizmetin niteliğine göre farklı aralıklarda yer alabilmektedir. Özellikle site dışı SEO uygulamaları kapsamında işin içine farklı yöntemler girdiğinden fiyat seçeneklerinin de değişkenlik göstereceğini söylemek doğru olacaktır. Fakat genel bir fiyatlandırmadan bahsetmek gerekirse SEO Fiyatları üzerinde belirleyici olan en önemli etken tercih edilecek anahtar kelimelerin popülerliğidir.

 

Tercih edilecek anahtar kelime gruplarının rekabet düzeyi, aylık arama oranları gibi etkenler yapılandırılacak olan SEO stratejisi için en kritik unsurlar olduğundan fiyat üzerinde de doğrudan etki sahibi olacaktır. Aynı şekilde anahtar kelimelerin yanı sıra, uygulama yapılacak olan sitenin faaliyet gösterdiği alandaki rekabet düzeyi, diğer sitelerin trafik oranları gibi etkenler de SEO Fiyatları üzerinde etkiye sahiptir. Site içi SEO fiyatlarını etkileyen bir diğer önemli unsur da oluşturulacak olan içerikler için yaratıcı destek ihtiyacıdır. Bu doğrultuda sitenin SEO skorunu arttırabilmek adına düzenli olarak belirlenen anahtar kelimeler üzerinden içerik üretiminin desteklenmesi gerekmektedir.

Scroll to Top