fbpx

Arama Motoru Optimizasyonu ve Görünür Olmak

arama motoru oprimizasyonu ve görünür olmak

Arama motoru optimizasyonu… Herkesin fikir sahibi olduğu ama bize göre yeterince anlayamadığı kavram. Zaten kimsenin de yeterince anlayabileceğini sanmıyoruz. Çünkü sürekli değişen bir yapısı var.

arama motoru optimizasyonu

Aslında, “Kadınlar ne ister?” sorusu gibi biz de, “Google ne ister?” sorusunu soruyoruz, web sitemizin arama motoruna uyumlu olması için. SEO dediğimiz kavramın da özü bu değil midir zaten?

Web sitelerini arama motorunun istekleri doğrultusunda yapılandırmak… Peki neden arama motorunun istekleri?

Çünkü interneti ziyaret eden insanların nabzını en iyi arama motorları tutuyor. Arama motorlarının asıl gücü ise bot denilen yazılımlarda. Aslında algoritma desek daha doğru. Çünkü doğru algoritma ile dünyayı bile ele geçirebilirsiniz. Şaka değil gerçek bu!

Tüm derdimiz görünür olmak. Hedef kitlemizin bizi fark etmesini sağlamak. Böylece daha çok kazanmak ya da daha popüler olmak.

Peki ama arama motorları tam olarak nasıl çalışıyor? Ya da tam olarak ne istiyorlar?

İçeriklerin Arama Motorları Tarafından Kategorilere Ayrılması

Google arama motoru ve diğer arama motorları, web sitelerinden gerekli olan bilgileri alır ve indekslerler. Ayrıca indekslenen bilgileri kategorilere ayırırlar. Mesela arama motoru web sitenize bot gönderir. Bu bota izin verirsiniz ve sitenizdeki gerekli bilgileri kaydetmenizi sağlarsınız. Bu bilgiler ise arama motoru indeks sayfasında kategorilerine ayrılmış şekilde kullanıcılara sunulur.

içeriklerin arama motorları tarafından kategorilere ayrılması

İçeriklerin arama motorları tarafından kategorilere ayrılması aslında çok önemli bir konudur. Çünkü arama motorları var olmadan önce, internet dünyasında tam bir karmaşa hakimdi. Kimse aradığını bulamıyordu.

Google başta olmak üzere tüm arama motorları etkili yazılımlarla bu kadar devasa bir işin altından kalkarlar. Bu yazılımlara ise bot adı verilir. Botlar ise belli bir algoritmayla yazılırlar. Aslında burada önemli olan kavram algoritmalardır. Yani bot ya da yazılıma ne yapması gerektiğini ve nasıl yapması gerektiğini anlatır.

İndeks Alma Olayı Nedir?

Web sitenizde yer alan tüm sayfaları, düzenlersiniz ve tablo halinde, Google ya da diğer arama motorlarına gönderirsiniz. Eğer hata yoksa arama motorları isteğinizi işleme alır ve tüm sayfalarınızın indekslenmesini sağlar. Yani kendi arama sayfalarında gösterilmesini sağlar.

indeks alma olayı nedir

İşte bu olaya indeks alma adı verilir.

Dünyada Sadece Google Arama Motoru mu Var?

Tabi ki yok! Ancak en çok ziyaret edilen ve en popüler olanı şüphesiz Google arama motoru. Web ağı ilk ortaya çıktığında Altavista adı verilen arama motoru vardır. İlk çıktığında oldukça popülerdi ve herkes aradığını bu arama motorunda buluyordu.

Daha sonra Yahoo firması kendi arama motorunu üretti. Bir dönem bu arama motoru da popüler oldu ve yoluna devam etti. Ta ki Google gelene kadar!

Mutlaka Okumalısın !  Tüm Yönleriyle Web Tasarım

Google 90’lı yıllarda ortaya çıktığında birçok kişi tarafından bilinmiyordu. Herkes aradığını yalnızca Yahoo arama motorunda bulacağını sanıyordu. Google firması ise algoritmasını geliştirerek, daha kolay anlaşılır ara yüz sunarak ve dünyadaki diğer arama motorlarından daha çok indeksleme yaparak, popülerliğini artırdı.

Günümüzde ise dünyadaki aramaların neredeyse tamamı Google üzerinden yapılıyor.

Tabi ki bu arama motoruna alternatif olanlar da var. Mesela Yandex ve Bing gibi…

Yani diyoruz ki tek bir arama motoruna bağlı kalarak, kendinizi sınırlandırmayın. Diğer arama motorlarına da kayıt yaptırarak, görünürlüğünüzü daha fazla artırabilirsiniz.

Sadece Bir Kere mi Yoksa Her Zaman mı SEO Yapılmalı?

Tabi ki bir kere SEO çalışması yaptırmak yeterli olmayacaktır. Çünkü dünyada her gün yeni şeyler ortaya çıkıyor. Her an her şey değişiyor. Arama motorları da bu duruma uyum sağlamak zorunda…

sadece birkere mi yoksa herzaman mı seo yapılmalı

Bu durumu tam olarak kavrayabilmek için Google SEO nedir sorusunun cevabını bulmalısınız. Yine de biz size tam olarak olmasa da bir cevap verelim.

Şu anda son güncellemeden sonra, Google arama motoru kriterleri, 200’ün üzerinde olarak belirlendi. Bu kriterlerden bazılarını:

  • Resimlerin ideal ölçülerde olması ve konuyla alakalı olması,
  • Tüm sayfalarınızın indeks alması,
  • Sitenizde etkili video ve içeriklerin yer alması,
  • Ziyaretçilerinizi bilgilendirecek makaleler hazırlamanız,
  • Organik backlink çalışması yapmanız. Yani web sitenizi diğer mecralarda da görünür hale getirmeniz

Olarak sıralayabiliriz. Yani tüm mesele, insanların değişen ihtiyaçlarına ayak uydurabilmek.

Fiziksel olarak faaliyet gösteren firmalarda da durum böyle değil midir? Yani yeniliklere açık olmak zorundadırlar. Yoksa, yok olur giderler.

Bizim gibi SEO uzmanları neden var sanıyorsunuz? Çünkü tek başına bu kadar işle uğraşmak gerçekten imkansız. Hele ki uzmanlığınız ve bilgi birikiminiz yoksa…

Bizde ise hepsi var. Uzman ve deneyimli personel ve muazzam bir bilgi birikimi. Bir de günceli sürekli olarak takip ederiz. Böylece SEO çalışmalarında bir adım önde oluruz.

SEO Neden Bu Kadar Önemli?

İnternet üzerinde şu anda milyarlarca site var. Her gün yenileri ekleniyor ve her gün milyonlarca site kapanıyor.

seo neden bukadar önemli

Yani internet ortamı tam bir kaos!

Web sitenizin her zaman görünür olması ve bu koca okyanusta yolunu kaybetmemesi gerekiyor.

SEO ise bu koca okyanusta yolunuzu kaybetmeden bulabileceğiniz kaptan görevi görüyor.

Peki ya varılacak hedef neresidir?

Varılacak yer diye bir şey yok aslında. Tek bir amaç var. Web sitesi var olduğu sürece görünür olmasını sağlamak. Hepsi bu kadar!

SEO ve Reklam İlişkisi

Yapılan tüm çalışmaların odağında reklam var. Çünkü reklam yaparak görünür olursunuz ve var olmaya devam edersiniz. Fiziksel dünyada durum böyledir ve aslında dijital dünya da aynı kural geçerlidir.

Yani sürekli olarak reklam yapmak zorundasınız. Sürekli olarak yeni şeyler üretmelisiniz. Böylelikle görünür olmaya ve kazanmaya devam edersiniz.

Mutlaka Okumalısın !  Kurumsal Kimlik Çalışmaları ve En Etkili Taktikler

Tüm bu çalışmaları ise tek başınıza yapamazsınız. İyi bir ekibe ya da firmaya ihtiyacınız olacak. Bu söylediklerimizi bir düşünün isterseniz…

İçerik Kraldır

Bu sloganı ilk defa 90’larda Bill Gates dile getirmiştir. Hani şu Microsoft firmasının kurucusu…

içerik kraldır

Gerçekten de içerik kraldır. Çünkü web sitenizin içinde yer alan:

  • Logo,
  • Resim,
  • Video,
  • Metinsel öğeler ve
  • Diğer görsel ve vektörel öğelerin hepsi

İçerik olarak adlandırılır. Yani çoğu kişinin sandığı gibi yalnızca metinsel öğeler içerik olarak adlandırılmaz.

İyi bir içerik hazırlayabilmek için ise içerik analizi yapmak gerekiyor. Yani rakip siteler neler yapmış, daha ilginç olan nasıl ortaya koyulur gibi…

Artık arama motorlarında görünür olmanın yolu videolardan geçiyor. Dünya üzerindeki verilerin %90’dan fazlası video olarak yer alıyor. Muazzam bir oran değil mi?

Bu yüzden Youtube içerik konusuna başlasanız iyi olacak. Şöyle ki: Bir web siteniz var ve sitenizde videolar yer alıyor. Bu videolar size de ait olabilir, konuyla alakalı başka bir yerden almış da olabilirsiniz. Bu videoların tam olarak etkili olabilmesi ve sitenizin de daha fazla kişi tarafından görülebilmesi için Youtube linkini vermeniz ve Youtube videolarının altına da web site adresinizin yer alması gerekiyor. Biz bu olaya muhteşem ekosistem adı veriyoruz.

Tabi arama motorlarında görünür olmanın en önemli adımlarından biride temiz kodlanmış hızlı işlevsel bir web sitesi tasarımına sahip olmaktan geçiyor detaylar için web tasarım sayfamızdaki hizmetimize mutlaka göz atın!

Organik Backlink Çalışmaları

İşte tam da video konusundan bahsetmişken, organik backlink çalışmalarından bahsetmek yararlı olacak.

organik backlink çalışmaları

Backlink çalışmalarından birisi de Google makale hazırlanması. Yani Google arama motorunun hoşuna giden makaleler hazırlamak. Kurallara uygun, çalıntı olmayan ve bilgilendirici makalelerden bahsediyoruz tabi ki…

İlginç makaleler hazırlayarak ve bu makaleleri diğer sitelerde de paylaşarak, web sitenizin tanıtımına katkıda bulunuyorsunuz. Yani en çok ziyaretçi alan sitelerdeki kişiler de sizin sitenizi merak edip ziyaret ediyorlar.

Tabi ki organik backlink çalışması için yalnızca güzel makaleler hazırlamak yeterli değildir. Aynı zamanda resim ve video da paylaşmanız gerekir.

En güzel paylaşım alanı ise tabi ki sosyal medya mecraları. Mesela; Instagram, Facebook ve Twitter gibi mecralarda, web sitenizle ilgili resim ve video paylaşabilirsiniz. İlginç sloganlar yazabilirsiniz, ya da hepsini birden yapabilirsiniz.

Daha Söylenecek Çok Şey Var Ama…

Aynen öyle! Başta Youtube içerik fikirleri olmak üzere daha söylenecek çok şey var. Biz yine de bu kadar yeter diyoruz ve işin özüne kısaca değinmek istiyoruz.

Arama motoru optimizasyonu yani internette görünür olmak için mutlaka bizlerden profesyonel hizmet almalısınız. Uzun zamandan bu yana bu işi yapıyoruz ve sizlere performans garantisi veriyoruz.

Hadi ne duruyorsunuz? Hemen iletişime geçin ve sizi elaleme reklam edelim.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top