Daha Önce Duymadığınız Fiber Optik Kablo Çeşitleri

daha önce duymadığınız fiber optik kablo çeşitleri

Fiber optik kablo içerisinden verilerin ışık olarak aktarıldığı kablodur. Kablo içerisinde bulunan silisyum dioksit yapıdaki cam çekirdek, ışığın iletilmesini sağlar.

Network bağlantısının yapısına ve büyüklüğüne göre fiber optik kablo çeşitleri kablolamada kullanılır.

fiber optik kablo çeşitleri

Peki nedir bu kablo türleri?

Single Mode Fiber Kablo

Monomode fiber olarak da adlandırılır. Kablo içerisinde tek bir ray bulunur. Bu ray üzerinde bulunan silisyum dioksit, single mode fiber kablo içerisinden bilgileri aktarır.

Single mode fiber kablolar, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • 810 – 1550 nm arasında dalga boyuna sahiptirler.
  • 8-10 um (mikrometre) boyutlarında fiber çekirdekleri vardır.
  • En az sinyal zayıflaması özelliğine sahiptir.
  • Yüksek iletim hızı sağlar.
  • Uzun mesafeli veri iletimi için idealdirler.
  • OM1, OM2, OM3, OM4 ve OM5 olmak üzere 5 tipe ayrılırlar.
  • Toplam kablo mesafesinin 10 kilometre olduğu iç mekanlarda kullanılırlar. Mesela üniversite kampüsleri ya da veri merkezleri gibi…
  • OS2 tipindeki kablo türleri de daha az mesafenin söz konusu olduğu alanlarda kullanılır. Mesela; sokak, yer altı ya da cadde gibi…
  • Işık kaynağı olarak lazer ve LED kullanılır. LED ışık kaynağı daha fazla dağılan bir özellik sergiler.
  • Singel mode fiber kablo 200 kilometreye kadar tek seferde yüksek hızlarda veri iletebilir.
  • Sarı ve mavi kılıf rengine sahiptir.
  • ST, FC, SC ve LC konnektör tipi, bu tür kablolar için özel olarak geliştirilmiştir.
  • Dış parazitlerden az etkilenir ve sınırlı veri dağılımına sahiptir.
  • Multimod kablolara göre daha az sinyal zayıflaması sergiler.

single mode fiber optik kablo

Single Mode Kabloların Avantajları

Single fiber optik kablo çok büyük sistemlerde kullanılabilir. Erişim kapasiteleri oldukça yüksektir.

10 Gbps hızına kadar bant genişliğini destekler.

Multimod kablolara göre fiyatı 2 kat daha azdır.

Uzun mesafelerde yüksek performans gösterir.

Single Mode Kabloların Dezavantajları

Çekirdek yapısı oldukça küçüktür. Bu yüzden fiber sonlandırma işlemi, diğerlerine göre daha zor ve zahmetlidir.

Çekirdek yapısı küçük olduğundan kusursuz çalışan konnektörlere ve diğer bağlantı elemanlarına ihtiyaç duyar. Bu yüzden single mode fiber optik kablo konnektör fiyatları oldukça pahalıdır.

Mutlaka Okumalısın !  Fiber Optik Sonlandırma Fiyatları

LED ışık kaynaklarına oranla daha pahalı lazer diyotları kullanır.

Çok Modlu Fiber Optik Kablolar

Multimode fiber optik kablolar olarak da adlandırılır. Yaklaşık olarak 62,5 mikronluk çekirdek çapına sahiptir. 850-1300 nanometre arasında dalgaboyu değerine sahiptir. Çok modlu kablolarda kızılötesi ışık kaynağı kullanılır. Üretim maliyeti, diğer kablolara göre daha düşüktür.

Daha çok kısa mesafelerde etkilidirler. Bu yüzden şirket içi yerel ağlarda kullanılırlar. İletim mesafesi tek seferde 2kilometredir.

Çok modlu fiber optik kablolarda kendi arasında türlere ayrılır.

Kademe İndisli Multimod

Kademe indisli multimod fiber optik kablolar daha çok single mode kablo düzeninde tasarlanmışlardır. Single mode kablolar arasındaki en önemli farkı, çekirdeğinin daha geniş bir yapıda olmasıdır. Bu tür kablolarda bant genişliği 10-50 MHz/km aralığındadır. Bazen bu değer daha fazla olabilmektedir.

Daha fazla ışık açıklığına sahiptir. Bunun anlamı, kabloya daha çok ışık girmesi demektir. Kablo içerisindeki ışıklar, cam yüzeye çarparak, zikzaklar halinde ilerler.

Derece İndisli Multimod Kablolar

Fiber optik kablo türleri arasında farklı bir türe sahiptir. Özellikle çekirdek indisi boyutu, kablonun yarıçapına bağlı olarak değişir. Kablo içerisinde içten dışa doğru gidildikçe ışığın kırılma indisi düşer. İndis dediğimiz olay ışığın kablo içerisindeki ilerleme hızıdır. Merkeze doğrudan giden yol varsa, ışık daha yavaş yol alır. Ancak daha çok katman varsa, ışığın hızı artar.

İndisli kablolarda bant genişliği, 200-300 MHz/km ile 5-6 GHz/km arasındadır.

Çok Modlu Fiber Optik Kabloların Avantajları

Geniş çekirdek yapısına sahip olduklarından, sonlandırma işlemi kolaydır. Kablo uçları daha kolay hizalanır.

Fiber optik kablo sonlandırmada kullanılan; konnektörler, modüller ve aktif elemanlar daha ucuzdur.

Işık kaynağı olarak LED diyotlar kullanılır. LED diyotların fiyatı ise daha ekonomiktir.

Çok Modlu Fiber Optik Kabloların Dezavantajları

Hızları sınırlıdır. Hatta single mode kablolara göre daha düşüktür.

Kablo fiyatları single mode kablolara göre 2 kat daha pahalıdır.

Erişim mesafeleri single mode kablolara göre daha azdır.

Çelik Zırhlı Fiber Kablo

Standart fiber kablo özelliklerinin hepsine sahiptir. Tek farkı, dış ortamlardaki darbelerden ve diğer olumsuzluklardan etkilenmemesi için çelik bir kılıfa sahip olmasıdır. Kablonun etrafını saran çelik zırh, esnek yapıya sahiptir ve oldukça dayanıklıdır.

Çelik zırh aşağıdaki katmanlardan oluşur:

  • Plastik dış kılıf,
  • Optik fiber ile dış kılıf arasındaki çelik boru katmanı ve
  • Kevlar adı verilen bir malzeme.
Mutlaka Okumalısın !  Sistem Odası Kurulumu Hakkında Her Şeyi Anlatıyoruz

Metal yapısına göre çelik zırhlı fiber kablo ikiye ayrılır.

çelik zırhlı fiber optik kablo

Dahili fiber kablolar iç mekanlarda kullanılır. Harici olanlar ise dış mekanda ve okyanus altlarında kullanılır. KRY Bilişim olarak biz, harici fiber kablo uygulamalarını yapıyoruz. Dış mekanlarda sıkı tamponlu ve gevşek tamponlu olmak üzere iki farklı kablo türü kullanıyoruz.

Şantiye alanlarda ve dış ortamdaki fiber kablo altyapılarınız için mutlaka bizimle iletişime geçin.

Fiber Optik Kablolarda OM Neyi İfade Ediyor?

Multimod fiber optik kablo türleri; OM1, OM2, OM3, OM4 ve OM5 olmak üzere 5 ayrı şekilde üretilirler.

OM1: Turuncu renkte fiber optik kablodur. 62,5 Um çekirdek boyutuna sahiptir. 33 metre uzunluğa kadar 10 Gigabit Ethernet bağlantısını destekler. 100 megabit internet kapasitesi ihtiyacı için kullanılabilir. Bu tür kablolar LED ışık kaynağını kullanırlar.

OM2: Turuncu renkte olan bu kablo türü LED ışık kaynağı kullanır. 50 um boyuta sahiptir. 82 metre uzunluğa kadar 10 Gigabit interneti Ethernet bağlantısını destekler.

OM3: Bu kablo türünde su geçirmeyen kılıf vardır. 50 um boyutlarındadır. Lazer diyot ışınlarını kullanır. 300 metre uzunluğa kadar 10 Gigabit Ethernet bağlantısını destekler.

OM4: VSCEL lazer adı verilen bir ışık kaynağını kullanır. Su geçirmez kılıfa sahiptir. 550 metreye kadar 10 Gigabit /saniye bağlantı mesafesi vardır. MPO konektörü kullanılarak, 150 metre mesafeye kadar 40/100 Gigabit Ethernet bağlantısını destekleyebilir.

OM5: WBMMF yani geniş bantlı multimod fiber kablo olarak da bilinir. OM4 ile aynı çekirdek boyutuna sahiptir. Kılıf rengi kireç yeşilidir.

fiber optik kablolarda om neyi ifade eder

Fiber Optik Kablo Core Seçimi

Yukarıda özelliğini verdiğimiz kabloların çekirdek özelliklerine göre fiber optik kablo core seçimi yapılabilir.

Fiber Optik Kablo Kapasiteleri

Fiber optik kablo kapasiteleri, bakır ve diğer kablolara göre daha fazladır. Özellikle iletişimde ve veri iletiminde kullanılmalarının ya da tercih edilmelerinin nedeni budur.

İşetmelerinizin ihtiyacına göre en ekonomik ve kaliteli fiber optik kablo çeşitlerini sizlere sunuyoruz. Yukarıda sıraladığımız bilgilerden yola çıkarak, kablo seçimi yapıp, bize bildirmeniz yeterlidir.

Uzman ekiplerimiz sizlerden randevu aldıktan sonra keşif yapmaya gelecekler ve kablo uygulamasını hayata geçireceklerdir.

Scroll to Top