Altyapı Network Sistemlerifiber optik kablo çeşitleri

En Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Fiber Optik Çeşitleri

KRY Bilgi Teknolojileri her zaman en kaliteli fiber optik kablo çeşitlerini sunarken İstanbul merkezli olarak çalışmalarını sürdürüyor ve en uygun fiyatlarla hizmet sunuyor..

fiber optik kablo çeşitleri

Teknolojinin gelişimiyle beraber data aktarım biçimleri de değişmiştir. Haliyle en güvenilir ve en verimli data aktarım şekli olarak fiber optik teknolojisi kullanılmaya başlanmıştır. Firmamız fiber optik kablo çeşitleri konusunda daima kaliteli ürünlerin tedarikini yaparken müşterilerimizden gelen talepleri de anında değerlendirmektedir. Bu süreçte fiber optik kablolama ya da fiber optik kablo sonlandırma hizmetlerini de yine firmamızdan uygun fiyatlarla alabilirsiniz.

Fiber optik teknolojisi, ışık hızı internet olarak da bilinir. Büyük firmalar internet alt yapı kalitesini artırmak için artık fiber optik kabloları kullanmaktadır. Genelde reklamlarda karşılaştığınız fiber optik kablolarının evlerde de kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Yazımızın devamında KRY Bilgi Teknolojileri olarak fiber optik teknolojisinde tercih edilen kablo türlerini aktarırken bu kabloların nasıl yapıldığını, kablolardaki OM’nin ne demek olduğunu ve bakır kablolar ile arasındaki farkların neler olduğunu paylaşıyor olacağız. Ayrıca fiber optik teknolojisinde kullanılan kablo türleri çok çeşitlidir. Multimod kablolar ya da singlemod kablolar ve aralarındaki diğer farklar da yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Fiber Optik Kablo Nedir?

Verileri ışık olarak hızlıca iletmek için kullanılan kablolara fiber optik kablo denir. Günümüzde fiber optik kablo çeşitleri de oldukça fazladır.

Elektromanyetik girişimden çok az etkilenen veriler herhangi bir kesinti ya da bozulmaya uğramadan uzak mesafelere ancak bu kablolar sayesinde iletilebilir. Fiber optik kablolar ayrıca aşağıda sıralanan durumlar nedeniyle tercih edilmektedir;

 • Güvenilir yapıdadır.
 • Hava ve yer altı ortamlarına kısa sürede uyum sağlar.
 • Oksit ve pas gibi etkenler bulundurmaz.
 • Kopma gibi olumsuz durumlar yaşatmaz.
 • Bakım ihtiyacı bulunmaz.
 • Yüksek hızda veri iletimi sağlar.
 • İhtiyaca göre kanal ihtiyacının artırılması mümkündür.
 • Çevresel faktörlerden etkilenmez.
 • Bakırdan ucuzdur.

Görüldüğü üzere fiber optik kabloların tercih edilme nedenleri bu şekilde sıralanmaktadır. Ağlar arasında haberleşmeyi sağlamak ya da fiziksel bağlantı oluşturmak için kullanılan fiber optik kablolar video, ses ve veri iletiminde sorunsuz olarak çalışmaktadır. Çok gürültülü alanlarda da herhangi bir probleme neden olmayan fiber optik kablo çeşitleri ile ilgili tüm bilgi ve detaylar için KRY Bilgi Teknolojileri ile iletişime geçebilirsiniz. İstanbul fiber optik firması olarak çalışmalarımızı sürdürürken çevre illerden gelen talepleri de değerlendiriyor ve hizmet ağımızı genişletmeyi sürdürüyoruz.

Fiber Optik Kablolar Nerede Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça fazla olan fiber optik kablo çeşitleri genel olarak;

 • Tıp cihazlarında
 • Kapalı devre kamera sistemlerinde
 • Storage ve Server iletişiminde
 • Network haberleşme sistemlerinde
 • TV sistemlerinde
 • Nükleer enerji santrallerde
 • Bina içindeki tüm iletişim sistemlerinde
 • Reklam panolarında
 • Havacılık sektöründe
 • Demiryolları sinyalizasyonunda
 • LAN&VAN ile multimedya uygulamalarında
 • Elektronik cihazlarda
 • Polis ve askeriye gibi ulusal güvelik sistemlerinde tercih edilmektedir.

Özet olarak fiber optik kablo çeşitleri tüm data iletişim ihtiyaçlarına yanıt verebilmektedir. Elbette kablo türlerinin farklı kullanım amaçları da bulunabilir. Öte yandan bu kablolar malzeme yapısına, çalışma yapısına ve çalışma sistemine göre farklı şekillerde hazırlanmaktadır.

Çalışma sistemlerine göre fiber optik teknolojisinde kullanılan kablolar Singlemod ve Multimod olarak iki ana başlıkta incelenir. Malzeme yapısına göre plastik koruyucu ve cam çekirdekli zarflı, plastik çekirdekli ve plastik koruyucu zarflı ve cam koruyucu zarflı ile cam çekirdekli olarak üçe ayrılmaktadır. Kendi aralarında ise Graded-Index Multimode ve Step-Index Multimode olarak iki farklı şekilde incelenmektedir.

Fiber optik kablolar ekleme ve sonlandırma işlemlerinde başarılı sonuçlar vermektedir. Bu kablolarda işçilik çok daha önemlidir. Bireysel müdahaleler ile herhangi bir sonlandırma ya da ekleme yapılamaz. Bu yüzden KRY Bilgi Teknolojileri olarak fiber optik teknolojisi konusunda ihtiyacınız olan tüm hizmetleri başarılı bir şekilde tüm fiber optik kablo çeşitleri için sunmaya devam ediyoruz.

Multimod Fiber Optik Kablo Nedir, Nerede Kullanılır?

Farklı modların aynı anda iletilmesi için kullanılan multimod fiber optik kablolar ayrıca kısa mesafelerde yüksek hız sağlanması amacıyla tercih edilir. Farklı hızlarda çalışma özellikleri vardır. Teknik kısımda incelendiğinde 50-70 mikron arasında değişen merkez çapına sahiptir. Dalga boyu ise 850 nm ile 1300 nm arasındadır. Diğer kablo türlerine göre büyük olması sebebiyle veri iletimi yüksektir. Yani ışık daha çok yol kat edebilmektedir. Mesafesi ise kısadır.

fiber optik kablo kullanımları

Multimod fiber optik kablolar ISO standartlarına göre tanımlanmıştır. Bu sayede OM1, OM2, OM3, OM4 ve OM5 fiber olarak da sınıflandırılabilir. Veri merkezi uygulamalarının yanı sıra LAN kuruluş için gerekli olan mesafelerde 10 GBİT/sn hıza ulaşmak amacıyla tercih edilen multimod fiber optik kabloları farklı veri kapasitelerine sahiptir.

Multi mod fiber optik kablonun avantajları;

 • Çoklu protokol desteği sağlaması
 • Kayıp parazitsiz olması
 • Çok kullanıcılı çerçevede sunulması
 • Daha az maliyetli olması nedeniyle tercih edilebilir.

Singlemod Fiber Optik Kablo ve Kullanım Alanları

Işığın düz hat üzerinde devam ettiği yerlerde singlemod kablolar tercih edilir. Oldukça hızlı olan bu kablo türü uzun mesafelerde kullanılmaktadır. Ayrıca kısa mesafelerde de herhangi bir sorun yaşamadan kullanılabilir. Kablo üzerinde yer alan dalga boyu ve veri taşıma kapasitesi, taleplere göre artırılabilir. KRY Bilgi Teknolojileri tüm fiber optik kablo çeşitleri konusunda sizlere en kapsamlı ve kaliteli çözümler sunmaya devam eder.

Teknik bakımdan incelendiğinde 9 mikro çapa sahip olan merkezden 1625 nm, 1310 nm, 1550 nm ya da 1490 nm dalga boyu değerlerine sahip olan lazer ışıklarını iletebilirler. Merkez çapı 9 mikron olduğu için lazer ışığı tek bir yol üzerinden yayınım sağlar. Haliyle veri iletimi yüksek hızda gerçekleşir. Uzun mesafelerde singlemod teknolojisinin kullanılma nedeni de bu şekilde açıklanabilir. O halde single mod fiberin avantajları;

 • Az sinyal zayıflama
 • Daha uzun iletim mesafesi
 • Artan iletim hızı
 • Sınırlı dış parazit ve veri dağılımı
 • Daha büyük bant genişliği kapasitesi olarak sıralanabilir.

Multimod Fiber ve Singlemod Fiber Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her iki fiber optik kablo çeşitleri arasında belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Çekirdek çapı, bant genişliği, ışık kaynağı ve mesafe bakımından oluşan farklar aşağıda sıralanmıştır.

Bant Genişliği: Single modun bant genişliği multimod bant genişliğinden daha yüksektir.

Fiyat: Single modlu fiber biraz daha pahalıdır. Multimod fiber optikler daha maliyetlidir.

Işık Kaynakları: Multimod cihazlar genel olarak tek bir ışık kaynağı olarak lazer ya da LED kullanmaktadır. Singlemod fiberde ise lazer diyot veya lazer kullanılır.

Mesafe: Single modlu kabloda ışık daha uzun mesafe yol alabilir. Multimod da bu mesafe kısadır.

Çekirdek Çapları: Singlemod fiber optik kablolar küçük çaplı göbeğe sahiptir. Ortalama 8.3 ile 10 mikrona karşılık multimod kablolar büyük çaplı çekirdeğe sahiptir. Multimod fiberlerde 50-100 mikronluk değerler mevcuttur.

Çelik Zırhlı Fiber Kablo ve Özellikleri

Dış ortam koşullarına çok dayanıklı bir fiber optik teknolojisi kullanmak isteyenler çelik zırhlı fiber kabloları tercih edebilir. Dış kılıfta bulunan metal zırh ile beraber tam güvenlik ve koruma sağlayan bu kablolar işlevsel ve esneklikleriyle tanınmaktadır. Herhangi bir hasara karşı dayanıklı olan çelik zırhlı fiber kablolar sağlam bir yapıda üretilmektedir. Genelde endüstriyel uygulamalar, veri merkezleri ve kampüslerde tercih edilirler.

Standart kabloların tüm özelliklerini koruyan bu kablolar kemirgenlere ya da basınca dayanıklıdır. Sınırlı alanlarda ya da zorlu ortamlarda kullanıldıkları zaman yüksek esneklik şansı da sunmaktadırlar. Yani fiber optik kablo çeşitleri konusunda son zamanlarda bu kablo türünün tercih edildiği bilinmektedir.

Fiber Optik Kablolardaki OM Ne Anlama Gelir?

Fiber optik kablolardaki OM , optical mode’un kısaltılmışıdır. Türkçe’deki karşılığı optik mod olarak bilinir. OM1, OM2, OM3, OM4 olmak üzere 4 farklı optik mod bulunmaktadır. Verilerin iletim hızına göre ulaştırılabilecek en yüksek mesafeyi bu değerler belirler.

OM değeri ile beraber fiber optik kablo çeşitleri incelenirken core sayısı da merak edilmektedir. Core yani çekirdek sayısı, kıl sayısı olarak da bilinir. Optik kablolarda 4’ten başlayarak 8-12-24-48 olarak core sayıları ilerlemektedir. Firmalar genelde ihtiyacına göre core sayısı seçmektedir. KRY Bilgi Teknolojileri olarak fiber optik kablo çeşitleri konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgi ve hizmetler, uzun yıllardır bu sektörde çalışmalarına devam eden firmamız tarafından başarılı bir şekilde sunulmaktadır.

Fiber Optik Kablo Yapısı İnceleme

Fiber optik kablolar aktif ve pasif olarak ikiye ayrılır. Veri ve ışık iletimi sağlayan bu kablolardan pasif fiberler sadece bilgi iletmek amacıyla kullanılır. Aktif fiberler ise farklı uygulama alanlarında tercih edilir. Genel olarak fiber optik kabloların yapısı 3 bölümden meydana gelir. Plastik koruyucu kılıf, cam kılıf ve çekirdek olarak üçe ayrılan kablo yapısında ışığın içinden geçtiği kısım çekirdektir. Bu kısım çok ince bir yapıdadır. Cam kılıfın görevi, ışığın dışarı çıkmasını önlemektir. Plastik koruyucu kısım ise kabloyu dış etkenlere karşı korumaktadır.

Fiber optik kabloların çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Öncelikle diğer kablo türlerine göre hafif ve küçük olmakla beraber güvenlik ve gizlilik açısından tercih edilmektedir. Taşıma mesafesi de fazla olan bu kabloların aşırı sıcaklık, kar ve yağmur yağışı gibi dış faktörlere karşı dayanıklı olduğu bilinmektedir. Genel olarak fiber optik kablo çeşitleri incelendiğinde aşağıdaki avantajları sunduğu görülmektedir;

 • Taşıma mesafeleri kısadır.
 • Dışarıdan dinlenemez. Bu yüzden haberleşme alanında sıkça kullanılır.
 • Güvenlik ve gizlilik esasına göre üretilir.
 • Radyasyon, yağmur ya da aşırı sıcak gibi etkenlere karşı dirençlidir.
 • Elektromanyetik darbelerden ve nükleer silahlardan etkilenmez.
 • Fiziksel anlamda daha hafif ve küçüktür.
 • Yıldırımdan etkilenmedikleri için topraklanma sorunu bulunmaz.
 • Kanal başına maliyeti düşük kablolardır.
 • Sinyal kaybı çok azdır.
 • Yangın riski yoktur.

Fiber Optik Kablo ile Bakır Kablo Arasındaki Farklar

Bakır kablolar ile fiber optik kablo çeşitleri arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Öncelikle bakır iletkenli olan kablolar, kullandıkları iletken türüne göre kalay kaplı bakır tel, alüminyum tel, çıplak bakır tel ya da gümüş kaplı bakır tel olarak sınıflandırılır. Öte yandan elektrik kablosu olarak da adlandırılan bakır teller cam elyaf bant, yarı iletken bantlar, nem tutucu bantlar, polyester bant ve mika bant gibi malzemelerden üretilmektedir.

Bükme hareketi için uygun olan bakır kablolar esnek yapıdadır. Mekanik dayanımları da fazla olmakla beraber metalik zırhlar ile desteklenebilirler. Ancak fiber optik kablo çeşitleri incelendiği zaman hem iletim hızı hem de yüksek bant genişliği bakımından bakır kablolara göre çok daha üstün olduğu görülmektedir. Bakır kablolar aynı zamanda dış etkenlere karşı fiber optik kablolardan daha düşük bir dayanıklık özelliğine sahiptir. Ek olarak teknolojik açıdan değerlendirildiğinde fiber optik kablolar diğer tüm kablolara göre daha dayanıklı, daha çok veri ileten ve uzun vadeli kullanabilen kablo türü olarak adlandırılır.

Fiber Optik Kablo Çeşitlerinde KRY Bilgi Teknolojileri Farkı

KRY Bilgi Teknolojileri olarak İstanbul merkezli ofisimizde fiber optik kablo çeşitleri konusunda ihtiyacınız olan tüm talepleri sizler için sağlamaya devam ediyoruz. Bugüne kadar sürdürdüğümüz çalışmalar her zaman müşterilerimiz tarafından takdir edilmiştir. Haliyle firmalar ya da bireysel müşterilerimiz bizi hem tercih hem de tavsiye etmeyi sürdürmektedir. Öte yandan fiber optik teknolojisinin geliştiği günümüzde kablolama ya da fiber sonlandırma gibi hizmetlerin de profesyonel firmalar tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Bu konuda uzun yılların deneyimi, profesyonel teknik ekibimiz ve her zaman uygun fiyatlı çözümlerimiz ile sektörde fark yaratmaya devam ediyoruz.

Fiber optik kablo çeşitleri arasında kararsız kalan firmalar genelde bizi arayarak destek talep etmektedir. Fiber optik tedariki alanında sürdürdüğümüz çalışmaları sizlerle paylaşırken daima uygun fiyat garantisiyle sunmaya devam ediyoruz. Sunduğumuz tüm teknolojik çözümlerde insan odaklı kurum kültürüyle hareket eden KRY Bilgi Teknolojileri, yerinde destek çalışmalarına devam etmektedir. Fiber optik teknolojilerinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yerinde teşhis ve çözüm sunan KRY Bilgi Teknolojileri yapıcı ve hızlı müdahaleler ile müşteri memnuniyetini sağlamaktadır. Elbette bu süreçte doğru teşhis her zaman önemlidir. Aynı zamanda hızlı çözüm yaklaşımı prensibiyle hareket ederken alanında uzman teknik ekiplerimizle çalışma sürecini başarıyla yönetmeye devam ediyoruz. Sonuç olarak firmamızdan alacağınız hizmetlerin tamamı şirketimizin garantisi altında sunulmaya devam edilmektedir.

İstanbul Fiber Optik Kablo Çeşitleri

İstanbul’da fiber optik kablo çeşitleri konusunda arayış içinde olanların artık KRY Bilgi Teknolojileri üzerinden hizmet aldığı biliniyor. Firmamız uzun yılların tecrübesini siz değerli müşteriyle paylaşırken aynı zamanda uygun fiyat garantisi sunmaktadır. Elbette farklı yapılardaki fiber optik kablolarının tedariki konusunda da bizi aramanız yeterli olacaktır. Teknolojik odaklı çalışmalarını sürdürürken %100 müşteri memnuniyeti parolasıyla yola çıkan ve sadece İstanbul’dan değil, diğer şehirlerden gelen talepleri de karşılayan firmamız, alanında uzman kadrosuyla hizmet sağlamaktadır.

Teknolojinin en büyük avantajlarından biri olan fiber optik, kullanım alanı bakımından yaygınlaşmaya devam etmektedir. Verilerin hızlı ve güvenilir bir şekilde aktarılmasını sağlayan bu teknolojinin herhangi bir dış faktörden kaynaklı zarar görmediği de bilinir. Bu yüzden istediğiniz fiber optik kablo çeşitleri ya da fiber optik kablolama ile fiber optik sonlandırma süreçleri firmamızın güvencesi altında sunulmaktadır. Bilişim sektöründe her zaman güvenilir ve uygun fiyatlı bir firma arıyorsanız, yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmek olmalıdır. Bunun dışında çevre illerden gelen talepleri de kısa sürede karşılamaya devam ederken kurum odaklı çalışmalarımızla sektördeki liderliğimizi koruyoruz.

Bilişim sektöründe birçok firma yer almaktadır. Asıl önemli olan durum bu firmalar arasında tecrübeli ve uzun yıllardır hizmet vermekte olan şirketleri seçebilmektir. KRY Bilgi Teknolojileri, fiber optik kablo çeşitleri başta olmak üzere aradığınız her türlü çözümü sizlere sunmanın gayreti içerisindedir. Bu yüzden dilediğiniz her an bizimle iletişime geçerek bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Fiber kablolar hakkında detaylı bilgiler sunacak olan teknik ekibimiz, kablolama ya da sonlandırma için de hizmet verilecek alanda inceleme yaptıktan sonra gerekli aksiyonları alacaktır.