Veri Kurtarma Çözümleri

data kurtarma

Özenle saklanılan ve işlenilen verilerin belirli nedenlerden dolayı silinmesi veya erişime kapalı bir hale gelmesi halinde veri kurtarma çözümlerinden faydalanmak gerekir. Veri kurtarma çözümleri firma ve kurumlar için önem arz eden verilerin yeniden erişebilir kılınmasının şirketler açısından önemi büyüktür.

veri kurtarma

Veri, her kurum ve firma için stratejik bir unsuru ifade eder. Bu nedenle veri kayıpları iş kayıpları ile eşdeğerdir. Çalışma saatleri içerisinde elde edilen ve firma geleceğine yönelik stratejilerin belirlenmesinde aktif şekilde kullanılan verilerin kaybolmasına etki eden hususlar şunlar olabilir:

  1. İnsan kaynaklı hatalardan dolayı erişim sağlanamaz. Bu çalışan bir bilgisayardaki verilerin silinmesi şeklinde gerçekleşebilir.
  2. Dosyaların yanlış bir işlem sonucunda silinmesi veya var olan bilgi dosyalarının üzerine farklı bilgilerin yazılması.
  3. Bazı cihazların bakımları yapılmadığından dolayı çalışma performansı düşer ve otomatik olarak veri kayıpları yaşanmaya başlar.
  4. Bilgisayar sistemine sızan bir virüs nedeniyle de bazı dosyalara erişim kısıtlanabilir. Ya da, dosyalar tamamen silinebilir.
  5. Bilgisayar çevresindeki fiziki sorunlar, bilgisayarların aşırı ısınması gibi teknik nedenler de veri kayıplarına etki edecek cinstendir.

Her kurum için veri kayıp nedenleri farklı başlıklar altında değerlendirilebilir. Ancak hemen hemen her kurumda görülen genel etkenler arasında yukarıda sayılan başlıklar yer alır. Yine de, cihazların yerinde incelenmesi ve veri kaybı yaşatan sürecin anlaşılması lazımdır. Böylece, doğru bir teşhis ile uygun müdahale süreci başlatılabilir. Veri kurtarma çözümleri profesyonel kişiler tarafından yerine getirilmelidir. Aksi durumda kurtarılma ihtimali bulunan verilerin tamamen silinmesi ve hiçbir şekilde geri getirilme imkanının kalmaması söz konusu olur.

Veri kaybı nasıl önlenebilir?

Kurumlar için giderek önem arz eden verilerin korunmasına yönelik bir dizi tedbirlerin alınmasında fayda vardır. Veri yedekleme çözümlerinden faydalanmayan ve veri kayıplarına karşı gereken tedbirleri bulundurmayan şirketlerin önemli kayıplardan dolayı zarara uğramaları kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle, öncelikle yapılması gereken önlemler arasında şunları saymak mümkündür:

  1. Orijinal sistemin yedekleri güvenilir bir yerde bulundurulması gerekir. Yedeklerin bir yerde veya ana mekanizma içerisinde bulunması doğru değildir.
  2. Bilgi ve belgelerin de düzenli bir şekilde yedeklenmesi ve bu yedeklerin orijinalleri ile eşleşmesi gerekir. Bunun için bazı yedekleme çözümlerinden faydalanılabilir.
  3. En önemli tedbirler arasında güvenlik duvarı ve virüs yazılımları yer alır. sisteme sızan virüsler dosyalara erişimi engeller ve bunları siler.
  4. Bilgisayar sistemlerinin aşırı ısınmasını engelleyici donanımlardan ve bilgisayar sistemlerinin bakımlarından asla vazgeçmeyin.

Bu ve firmalara özel bazı tedbirlerle veri kayıplarının önlenebilmesi mümkün hale gelir. Tedbirlerle ilgili hususiyetler daha da geliştirilebilir ve daha çok firmaya özel çözümlerden meydana gelir. Veri kurtarma çözümleri ile erişilmeyen verileri yeniden kullanılabilir hale getirdikten sonra firmanız için yedekleme çözümleri kapsamında da bir çalışma yapılabilir.

Scroll to Top