fbpx

Sistem Odası Kurulumu Hakkında Her Şeyi Anlatıyoruz

sistem odası kurulumu hakkında herşeyi anlatıyoruz

Eğer kurumsal bir firma iseniz, mutlaka iyi bir sistem odası kurulumu hizmetine ihtiyacınız olacak. Çünkü çağımız bilişim çağı ve bilginin en değerli olduğu zamanları yaşıyoruz. Kurumsal firmalarda dahil olmak üzere ne kadar çok bilgi, o kadar çok prestij ve para demek. Haksız mıyız?

Şimdi siz doğal olarak sistem odası nedir ve iyi bir sistem odası nasıl olmalı sorularının cevabını da merak ediyorsunuz. O zaman hemen detaylı bir şekilde anlatmaya başlayalım.

Sistem Odası Nedir Ne İşe Yarar?

Tüm network bağlantılarınızın geçtiği odanın adıdır. Bir sürü kablonun ve cihazın olduğu bir oda düşünün. İşte burası sistem odasıdır. Şirketinizde yer alan güvenlik kamera sistemlerinden tutun da bilgisayarlarınızın arasındaki bağlantıyı sağlayan tüm sistemler bu odada yer alır. Bir bilgisayarın bile önemli miktarlarda ısı yaydığını düşünürsek, sistem odasının ne kadar ısı yaydığını varın siz düşünün.

sistem odası nedir ne ise yarar

Şirketinizdeki tüm bilgisayarları ve ağ bağlantılarını buradan yönetiyorsunuz. Çok fazla ısı var. Bu yüzden bu odada aynı zamanda yangın söndürme ve soğutma sistemleri de bulunuyor.

 

Sistem Odası Nasıl Olmalı?

Sistem odası kurulumu yapılmadan önce bazı unsurların tamamlanması gerekiyor. Öncelikle bunlardan bahsedelim.

Sistem odasının yeri: Odanın bulunacağı alanın üstünde ya da altından su borusu geçmemelidir. Tabi ki kalorifer borusu da geçmemelidir. Çünkü en ufak bir su kaçağında, odanın güvenliği tehlikeye girebilir. Sistem odası, ara katlarda olmalıdır. Teras ya da çatı alanlarının hemen altında olmamalıdır.

Aktif Bir Soğutma Sistemi Bulunmalıdır: Genelde güçlü klimalar bu iş için kullanılır. Aktif soğutma, oda içerisindeki yüksek sıcaklıkların tehlikeli boyutlara ulaşmasını engeller. Klima olarak inverter ve nem alma özelliği olan bir cihaz tercih edilmesi önemlidir.Klima dışında güçlü fanlar da bu odalarda kullanılabilir. Eğer klima bulunmayan bir oda seçilmişse, o zaman pasif soğutma yapılabilecek bir alana ihtiyaç vardır. Mesela doğrudan güneş ışığı almayan ve her zaman serin olan bir alan…

Mutlaka Okumalısın !  Fiber Optik Sonlandırma Güncel En Yeni Cihazlarla

Sistem Yöneticisine Yakın Olmalıdır: Sistemin kontrolünü sağlayan ve acil durumlarda müdahale eden sistem yöneticisinin odasına yakın bir konumda olmalıdır.

Tozlu Ortamlardan Uzak Olmalıdır: Sistem odasında kullanılan elektronik cihazlarının tümünün en büyük düşmanı tozdur.Bu yüzden tozsuz ortamda bulunması olmazsa olmazdır.

Yıldırımlara Karşı Korumalı Olmalıdır: Sistem odası bulunan binalarda mutlaka, aktif paratoner sistemi olmalıdır. Çünkü yıldırım isabet eden bir binada ani ve yüksek gerilim meydana gelir. Bu gerilim, yüksek manyetik alanların oluşmasına ve tüm sistemlerin bundan etkilenmesine neden olur.

Yanıcı Maddelerin Olduğu Alanlardan Uzak Olmalıdır: Yanıcı gaz ya da sıvı maddelerin depolandığı yerlerden uzak bir alanda bulunmalıdır.

Sistem Odası Ölçüleri: Sistem odası ölçüleri; elektrik panosu, kabinetler, soğutma sistemi, server sistemi, kesintisiz güç kaynağı ve kablolama altyapısına göre farklılık gösterir. Yani odanın ölçüleri kullanılan malzemelerin boyutlarına ve ihtiyaca göre büyük ya da küçük olabilir.

Duvarlar Yalıtımlı Olmalıdır: Odaya yapılacak duvarların arasına taşyünü gibi yanıcı olmayan malzeme kullanılır. Ayrıca yanmaz alçı paneller de kullanılır.

Ayrıca odanın tabanı 400 milimetre yükseklikte yükseltilmiş döşeme ile yapılmalıdır.

sistem odası nasıl olmalı

Sistem Odası Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Sistem odası sıcaklığı gerçekten önemli bir konu. Çünkü ideal sıcaklıklarda ısı değeri sağlanmazsa, yapılan tüm iş boşa gitmiş demektir. Yani odadaki cihazların meydana getireceği ısıdan dolayı istenmeyen durumlar yaşanabilir.

İdeal oda sıcaklığı 18-22 derece arasında olmalıdır.Klimaları 22 derece sıcaklıkta sabit tutmak hem klima sistemin sağlıklı çalışması hemde oda için ideal bir sıcaklıktır.

Yukarıda sıraladığımız tüm kriterler, sistem odası ihtiyaçları kapsamında değerlendirilmelidir. Yani birisi bile olmazsa olmaz anlamındadır.

Ana Makine Server Odası nedir?

Server odası aslında, sistem odalarının değişik bir versiyonudur. Ancak sistem odalarındaki gibi kapsamlı malzemeler bulunmaz. Bilgisayarların verilerinin yedeklendiği ve haberleşme yapılmasını sağlayan ve server adı verilen bilgisayarların bulunduğu alandır.

Bu alanlarda da ideal sıcaklık önemlidir. Yani ortamın ne çok sıcak, ne de çok soğuk olması gerekir. Bazı server odaları bir bina büyüklüğünde olabilir.

Sistem Odası Kurulumu ve Network Dizaynı Nasıl Yapılır?

Sistem odası kurulumu ve network dizaynı, sistem odası yönetmeliğine göre düzenlenir. KRY Bilgi Teknolojileri firması olarak yönetmelikte yazan tüm kriterleri yerine getiriyoruz.

Mutlaka Okumalısın !  Fiber Optik Kablolama

sistem odası kurulumu network dizaynı

Mesela yönetmelik bize sistem odalarında, ISO 9001:2000 kalite standartlarında kabinetlerin kullanılmasını söyler (Sistem Odası Yönetmeliği Madde 7.1).

Ayrıca yönetmelik akıllı PDU sistemlerinin aktif güç dağılımı için kullanılması gerektiğini de söyler.

Sistem odası yönetmeliği rehberliğinde sistem odalarınızın kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Yangın algılama sistemlerinden, duman dedektörlerine kadar her ayrıntıyı titizlikle uyguluyoruz.

Sistem odası kurulumu yapmadan önce planlama yapıyoruz. Daha sonra keşif için sistemin kurulacağı yeri inceliyoruz. Uzman ekiplerimiz gerekli malzemeleri hazırlıyor ve plan doğrultusunda çalışmaya başlıyorlar.

Sistem odasına yerleştirdiğimiz ısı algılayıcı ve  kameraları cep telefonlarınıza ya da bilgisayarlarınıza yönlendiriyoruz. Ayrıca herhangi bir ihlal ya da acil durum olduğunda doğrudan cep telefonunuza Email, SMS uyarısı veya arama gelmesini sağlıyoruz.

En iyi sistem odalarını biz kuruyoruz. Ayrıntılı bilgi almak için bizlere, iletişim sayfamızdaki kanallardan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bilgisayar servisi olarak İstanbul’un bir çok ilçesine kesintisiz hizmet vermekteyiz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top