fbpx

Fiber Optik Sonlandırma Güncel En Yeni Cihazlarla

en iyi fiber optik sonlandırma çözümleri

KRY Bilgi Teknolojileri olarak uzun yıllardır bu sektörde en uygun fiyatlı çalışmaları sunmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda fiber optik kablolama ve fiber optik sonlandırma konusunda ihtiyacınız olan hizmetler de tarafımızca sunulmaktadır. Günün her saatinde firmamıza ulaşarak bilişim sektörüne dair ihtiyacınız olan hizmetler hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Son derece başarılı ve sorunsuz olarak yaptığımız fiber optik sonlandırmanın ardından firma olarak tekrar kontrol çalışmaları da gerçekleştiriyoruz.

Amacımız %100 müşteri memnuniyetini sağlamak ve en iyi hizmeti sunmaktır. İstanbul merkezli olan firmamız dilediğiniz her bölgeden fiber optik sonlandırma taleplerini almakta ve hızlı bir şekilde çalışmalara başlamaktadır.
fiber optik sonlandırma

Fiber Optik Sonlandırma İstanbul

Firmamız İstanbul merkezli fiber optik kablolama hizmetlerinin yanı sıra fiber optik sonlandırma İstanbul şirketi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Günün her saatinde firmamızla iletişime geçerek bu konuda destek ve bilgi talep edebilirsiniz.
Bugüne kadar İstanbul’un yanı sıra farklı şehirlerdeki optik sonlandırma çözümlerini başarılı bir şekilde yönetmiş bir firma olarak en uygun fiyatları sunduğumuzu da unutmayın.

Fiber Optik Sonlandırmada Profesyonel Çözümler

Günümüz teknolojileri her zaman gelişmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda internet sağlayıcıları da fiber optik kabloları kullanmaya başlamıştır. Bu kablolar ile beraber veriler daha hızlı iletildiği için bağlantılara ulaşma süresi de kısalmaktadır. Fiber optik kablolara olan rağbet artmakla beraber fiber optik sonlandırma süreci de yakından merak ediliyor. Tamamen uzmanların gerçekleştirmesi gereken fiber optik sonlandırma çalışmalarının KRY Bilgi Teknolojileri tarafından başarılı bir şekilde yönetildiğini unutmayın.

sonlandırma aşamaları

Fiber kabloların döşenmesi kadar sonlandırma aşamaları da yakından takip edilmelidir. KRY Bilgi Teknolojileri olarak bu konuda uzman kadromuzla beraber sizlere profesyonel çözümler sunmaya devam ediyoruz.
Uzun yılların deneyimine sahip olan teknik ekibimiz, sonlandıra taleplerinde işlem alanını inceledikten sonra uygun fiyat paylaşımı yapacak ve ardından gerekli aksiyonları alacaktır.

Fiber optik sonlandırmadan önce bazı süreçlerin uygun olarak yönetilmesi gerekiyor. Teknik personellerimiz işlemin yapılacağı alanı inceledikten sonra ihtiyaç duyulan ekipmanları hazırlamaktadır. Aynı zamanda fiber optik sonlandırma sürecine başlamadan önce fiyat bilgisi aktardıktan ve müşterilerimizden onay aldıktan sonra hizmet vermeye başlıyoruz. Sonlandırmanın yanı sıra fiber optik döşemesi çalışmaları için de bizi aramanız yeterlidir. Özellikle de sonlandırma çalışmalarının titizlik isteyen bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Donanım ve yazılım alanında yılların tecrübesine sahip olmamız nedeniyle sonlandırma kutuları, sonlandırma düzeneği ve diğer ekipmanların kaliteli bir şekilde tarafımızca kullanıldığını söylemekte yarar var.

Fiber Optik Sisteminin İnanılmaz 10 Faydası

Fiber optik kablolamanın inanılmaz faydaları var. Biz burada yalnızca 10 tanesini sıralayalım. Emin olun bu faydaları okuduktan sonra, sizde fiber optik bağlantı yaptırmak isteyeceksiniz.

 1. Diğer kablolardan daha fazla hıza ve bant genişliğine sahiptir.
 2. Birkaç kilometre uzunluğa sahip fiber optik kablolama, bakır kabloya göre daha ucuzdur. Ayrıca optik kabloların Pazar payı gün geçtikçe artmaktadır. Bu da fiyatının daha da düşeceğini gösterir.
 3. Bakır telden daha ince ve hafiftir. Daha az yer kaplar.
 4. İnce ve küçük çaplara sahip fiber liflerden kablo içerisinde çok fazla sayıda yerleştirilebilir. Bu da demek oluyor ki birçok bağlantıyı aynı kablo üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 5. Sinyal kaybı, bakır kablolara göre daha azdır.
 6. Veri iletimi, diğer kablolara göre daha nettir. Sinyaller ışıklar vasıtasıyla iletildiği için daha net telefon görüşmeleri ve kopmayan internet bağlantısı elde edersiniz.
 7. Fiber optik kablolar uzun ömürlüdür. Ortalama 100 yıl kadar dayanabilirler.
 8. Sinyal kaybı oldukça az olduğundan, düşük güçlerle çalışabilirler. Tıpkı telefon hatlarında olduğu gibi…
 9. Fiber optik kablolardan elektrik geçmez. Bu yüzden yanma tehlikesi yoktur.
 10. Alabileceğiniz en son teknolojiye sahip olmuş olursunuz.

Fiber Optik Kablolar Neden Tercih Edilmeli?

Fiber optiklerde sonlandırma detaylarına geçmeden önce bireylerin bu tür kabloların neden tercih edildiğini bilmesinde yarar var. İlk olarak fiber optik kablolar geniş bant aralığına sahiptir. Yapısal özellikleri nedeniyle büyük bir kapasitede sunulan bu kablolar, bant genişliğini sınırlayan alçak geçirgen filtrelerin hareketlenmemesini sağlar. Sonuç olarak yüksek bant aralığı sayesinde daha büyük verilerin iletimi söz konusudur.

Fiber kablolarda bilgi çalınması imkansızdır. Bu tür yöntemlere başvuranlar genelde kabloyu keserek kendi sistemlerine bağlamalıdır. Ancak kablonun kesilmesi halinde anlık tespit yapılabilmektedir.

Fiber optik kabloların kanal başına maliyeti oldukça düşüktür. Bunun nedeni hem kabloların ucuz ve hafif olması hem de kanal sayısının artırılmasından kaynaklıdır. Yani bant genişliğinin uzaklık çarpanı büyüktür. Haliyle cihaz değiştirerek kullanım sağlanabilir. Bakır iletkenli olan bu teknolojinin diğer sistemlere göre optik iletimde bozulma sorunuyla karşılaşma olasılığı yok denecek kadar azdır. Öyle ki yüksek gerilim iletkenlerinin hemen yan kısmından fiber optik kabloların kullanılması durumunda, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı bilinir.

KRY Bilgi Teknolojileri, fiber optik sonlandırma hizmeti sunmadan önce fiber optik kablolama sürecini de başarılı bir şekilde yönetmektedir. Bu sistemlerdeki optik iletimde herhangi bir karışma yaşanmamaktadır. Yani elektrik motoru, yıldırım ve ışık gibi elektriksel gürültüfaktörlerinin meydana getireceği statik karışmalar, fiber optik teknolojisini etkilemez. Aynı şekilde bu kablolar enerji yaymaz ve elektrik iletmeme özelliğine sahiptir. Geniş bir kullanım alanı olan fiber optik teknolojisi yanıcı, parlayıcı ya da patlayıcı ortamlarda bile sorunsuz iletişimin kurulmasını sağlar.

Fiber optik kablolar farklı çevre koşullarına dayanıklıdır. 500 derce sıcaklığa kadar üretilen bu kabloların aşırı soğuklara karşı da dayanıklı olduğu bilinir. Tesis kolaylığı da sunan fiber optik kablolar tüm bu özellikleri sayesinde yerel dağıtım şebekelerinde de kullanılmaktadır. Pilot uygulamaları Fransa, Almanya, İsveç ve Amerika’da başlamış olan bu süreçte Local Area Network ve LAN uygulamaları devam etmektedir. Japonya’da ise bu sistemler 1984 yılından beri başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Mutlaka Okumalısın !  Network Altyapı Çözümleri

Ayrıca fiber optik kablo çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Fiber Optik Teknolojisinin Kullanım Alanları

Fiber optik diğer adıyla optik fiberlerin kullanım alanları bir hayli fazladır. KRY Bilgi Teknolojileri olarak sunduğumuz fiber optik sonlandırma hizmetleriyle beraber bu uygulamaların tercih edildiği alanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Veri iletimi
 • Yüksek hız ve düşük kayıp sebebiyle bina içindeki iletim sistemleri
 • Bant genişliğinin büyük, zayıflamanın az olduğu uzun mesafeli haberleşme sistemleri
 • Orta mesafeli düşük kapasiteli sistemler
 • Kapalı devre TV sistemleri
 • Sayısal ve örneksel iletime olanak sağlayan santraller
 • Elektronik cihazlar
 • Havacılık sektöründeki radar cihazları
 • Uçakların iç donanımları
 • Demiryolu sinyalizasyon uygulamaları
 • Nükleer enerji santralleri
 • Tıp alanında kullanılan cihazlar
 • Reklam panoları
 • Trafik denetim sistemleri
 • Askeri haberleşme sistemleri

fiber optik ek adımları

Görüldüğü üzere çok geniş bir kullanım alanına sahip olan fiber optik kablolar en çok haberleşme protokollerini desteklemektedir. Alt yapı ihtiyacını bu sayede karşılayan fiber optik teknolojisi için optik kablolama hizmetleri tarafımızca sunulmaya devam ediliyor. Aynı şekilde bant ve hız genişliği ihtiyacını karşılamak isteyenler firmamızla iletişime geçerek hizmet talep edebilir. Öte yandan fiber optik sonlandırma için de yine başarılı ve kaliteli çözümler için bizi aramanız yeterli olacaktır.

Günümüzde IP TV, IP kamera, Network alt yapıları ve CCTV kamera sistemlerinde de fiber optik teknolojisinden yararlanıldığı bilinir. Optik üzerinden iletişim süreci genelde LAN ve FTTX kullanımları için tercih edilen cihazlar üzerinden devam eder. Firmamız, ihtiyaç duyulan tüm ekipman ve donanımlara sahip olmakla beraber fiber optik sonlandırma, fiber optik kablolama, fiber ürün temini ya da diğer tüm süreçler için İstanbul merkezli olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Fiber Optik Sonlandırma İşlemi

Fiber optik kablo sonlandırma süreci genelde iki farklı şekilde yapılabilir. Bu konuda firmamız özel ve kaliteli çözümler sunmaya devam eder. Öncelikle ışık dalgası sinyal dağılımını sağlamak için sonlandırma işlemlerinin titizlikle tamamlanması gerekiyor. Elbette başarılı sonuçlara ulaşmak için de çalışma sırasında fiberleri hasarlardan korumak önemlidir. Aşırı ışık kaybını önlemek de alınacak tedbirler arasındadır. KRY Bilgi Teknolojileri tüm bu süreçleri başarılı bir şekilde yönettiği için sorunsuz bir hizmet anlayışına göre hizmet vermektedir.

fiber sonlandırma

Fiber optik sonlandırma konusunda ilk olarak 2 fiberin eşleşmesi adına optik konektörler kullanılabilir. Ayrıca bu işlem geçici bir eklem bağlantısının kullanımı anlamına gelir. İkinci uygulamada fiber kablolar arasında kalıcı eklem oluşturabilmek amacıyla fusion cihazı kullanmaktır. Firmamız her iki yöntemden uygun olanın seçerek düşük ışık kaybı ve geri yansıtma sağlayacak şekilde çalışmalarına başlamaktadır. Aynı zamanda düşük ışık kaybı sağlanırken kullanım esnasında çevreye karşı sorumluluk prensibine göre hareket ediyoruz. Yani olası hasar ve kirlenme gibi durumlar hizmetin en başında kontrol altına alınmaktadır. Sonuç olarak uygun fiziksel şartları sağladıktan sonra ihtiyacınız olan hizmeti sunmaya başlıyoruz.

Fiber optik genel itibariyle 3 farklı parçadan oluşmaktadır. Çekirdek, kaplama ve tampon kaplama olarak sıralanan bu oluşumların her biri özenle imal edilmektedir. Çekirdek, fiberdeki ışığın yol aldığı ince cam merkezi olarak bilinir. Kaplama, çekirdeği çevreleyerek ışığı geri yansıtır. Bir nevi dış optik malzemedir. Tampon kaplama ise fiberi nemden ve hasardan koruyan tabakadır. Görüldüğü üzere son derece önemli parçalardan meydana gelen fiber optik sistemi binlerce optik telden oluşmaktadır. Kablolar içinde demetlenen optik teller bu sayede kısa sürede veri aktarımını sağlar.

Fiber sonlandırma işlemi sırasıyla şu şekilde gerçekleşir;

 • Öncelikle fiberin ucundan ortalama 40 mm’ye kadar ölçüm yapılır ve kablo işaretlenir.
 • Gerilimi azaltan önyükleme bu aşamada kabloya aktarılır.
 • Sıyırıcının kesim bölgesi kontrol edilir.
 • 900 mikronluk sıkı tamponun çıkarılması için büyük V çentiğinden yararlanılır.
 • Optik kablo daha sonra işaretlenene yere kadar kelepçelenir.
 • Bu aşamada basınç ışığı korunur. Ayrıca ceket dikkatli bir şekilde fiberden kaydırılır.
 • Aynı şekilde kırılgan olan cam lifinin kırılmaması için de dikkat edilmelidir.
 • Alet üzerinde yer alan geri V çentiği, kaplamadan çıkarılır.
 • Çıplak hale gelen fiber optik daha sonra temizlenir.

Bu aşamadan sonra çıplak fibere dokunulmaması gerekir. Her 2 kelepçe temiz ise kıskaçların açılması için 2 düğmede sıkma işlemleri gerçekleştirilir. Ardından fiberin yuvaya yerleştirilmesi sağlanır. Fiberin kesilmesi için de 360 derece çevrilmesi gerekir. Yarılan fiber çıkarılır ve kılıf üzerinde ölçülerek işaretlenir.

KRY Bilgi Teknolojileri fiber optik sonlandırma işlemlerini titizlikle uygulamaktadır. Sıralanan bu süreçlerin ardından bileşenlerin başlangıç kısmında olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca konektördeki toz kapağı çıkarılır ve yükleme düğmesi de sıkılır. Konektör yukarıya doğru bakacak şekilde tekrar cihaza takılır. Yuvasına yönlendirme sırasında yükleme düğmesi de yavaş bir şekilde bırakılır.

Kapağın kapatılmasının ardından var ise hata ışığı kontrol edilir. İç basıncın korunması için kilitleme olana kadar cam düğmesi sıkılmaya devam edilir. Ardından sıfırlama düğmesine basılır ve fiber çıkarılır. En son aşamada kilitlemenin yapılması için kıvırma düğmesi her iki yöne doğru 180 derecelik açıyla çevrilmektedir.

Cihaz Kullanarak Fiber Optik Sonlandırma

Ek cihazı kullanarak günümüzde fiber optik sonlandırma işlemleri yapılabilir. Bu süreçte bir çekme işlemi çok uzundur. Ayrıca 48 farklı teli 6 farklı 8 telli kabloya bağlamak üzere işlemler yapılır. Fiber optik ekleme sürecinde de gömülü olan bir kablonun yanlışlıkla kesilmesi halinde bu malzemeler eski kabloları oluşturmak için tercih edilir.

Optik kabloların birleşmesi için de 2 farklı işlem uygulanabilir. Birincisi mekanik ek yeri, ikincisi de füzyon eklemesidir. Fakat füzyon eklemesi günümüzde çok daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Öte yandan fiber optik sonlandırma yapmak için füzyon eklemesiyle işleme başvurulması halinde 4 adımda süreç tamamlanabilir.

Mutlaka Okumalısın !  Fiber Optik Sonlandırma Fiyatları

fiber ek cihazı fujikara 70s+

Sonlandırmada 1. Adım: İlk adımda yapıştırma işlemi, 2 fiber ucun füzyona hazırlanmasıyla başlamaktadır. Mukavemet elemanları, koruyucu kaplama, tüpler, ceket ve diğer elemanlar ile kablolar temizlenir.

Sonlandırmada 2. Adım: 2. adımda başarılı bir füzyon eki için kaliteli fiber cleaver tercih edilmelidir. Kesme ile beraber oyma yönteminden yararlanılarak uygun bağlantı elde edilir. Yarılma aşamasında son yüz ayna fiber eksenine dik ve pürüzsüz olmak zorundadır.

Sonlandırmada 3. Adım: 3. adım, kendi arasında iki adımda tamamlanır. Isıtma ve hizalama süreçlerinin başarılı bir şekilde tamamlanması gerekir. Hizalama, kullanılan donanıma bağlı bir şekilde otomatik ya da manuel olarak tamamlanabilir. Isıtmada da elyafları eritmek amacıyla elektriksel bir yay kullanılır. Sonuç olarak iki elyaf ucu kalıcı bir şekilde kaynatılır.

Sonlandırmada 4. Adım: Bu adımda ısınmayla büzüşmüş olan boru, diğer dış elemanlardan korunarak kırılmaması sağlanır.

KRY Bilgi Teknolojileri tüm adımları başarılı bir şekilde tamamlayarak başarılı bir şekilde fiber optik sonlandırma sürecini tamamlar. Bugüne kadar sunduğumuz hizmetler fiber optik kablolama için de geçerlidir. Bilişim sektörüne dair aradığınız her türlü hizmeti alabileceğinizi İstanbul merkezli firmamız daima en son teknolojilerden yararlanmaktadır. Haliyle bugüne kadar KRY Bilgi Teknolojileri Teknolojilerinden hizmet alan kişiler firmamızı tercih ve tavsiye etmeyi sürdürmektedir.

Konektörlü Fiber Optik Sonlandırma Nasıl Yapılır?

Adım adım fiber sonlandırma sürecini kaliteli bir şekilde yöneten firmamız taleplere göre konektörlü sonlandırma aşamasına başvurmaktadır. Devrenin sonlandırması amacıyla doğru adımlar izlenerek her zaman en iyi performans yine KRY Bilgi Teknolojileri sayesinde elde edilir.

Bu aşamada ilk olarak giydirme, tampon ve dış kaplama sökülmektedir. Ayrıca fazla olan aramid ipliği de kesilir. Ardından fiber cleaverdan yararlanılarak lif soymaya başlanır. Elyaf üzerindeki ek balonların oluşmasını engellemek adına kesicilerden de yararlanılır. Ancak bu işlem tamamen profesyonel bir teknik ekip sayesinde yönetilmelidir. Bireysel yapılacak müdahaleler ciddi mağduriyetlere neden olabilir.

Fiber sonlandırma aşamalar, elyaf yarma diliyle beraber kırılarak devam eder. Elyafın yarılmalarını da incelemek amacıyla ince bir mikroskoptan yararlanılabilir. Yine bu süreçte alet kitinde yer alan ölçüm kartlarından faydalanılarak çıplak lif ölçülür. Konektör, çıplak fiberin kısa olması halinde çalışmamaktadır.

Fiber optik sonlandırma için son aşamalara gelindiğinde elyafın tiftiksiz bir mendille silinmesi de gerekecektir. Ardından çıplak lif dikkatli bir şekilde konektöre yerleştirilir. Sonlandırmaya başlarken doğru konektörlerin kullanılması gerekir. Ayrıca işin tamamlanmasından sonra tamamını sınamak yerine yükleme esnasında düzenli bir şekilde sınama yapılması yeterlidir. Optik sonlandırmanın en son aşamasında periyodik test yapılarak mevcut hatalar giderilir ve süreç tamamlanır.

Fiber Optik Ekler

Fiber optik ekler arasında en çok mekanik ek kullanılır. Bu ekin görevi fiber uçlarının hizada tutulmasını sağlamaktır. Ayrıca iyi bir hizalandırma için mekanik ekten yararlanılır. Oluk temelli ve kılcal borulu cihazlar olarak iki farklı türde kullanılan mekanik eklerin fiber çapından biraz büyük yapılmış olması gerekir.

fiber optik ek

Fiber Patch Panel Sonlandırma

Fiber optik kabloları sonlandırmak için sonlandırma kutuları kullanılmaktadır. Yani Fiber Patch Panel Sonlandırma işlemlerine başlamadan önce tercih edilmesi gereken bu ekipmanlar daha çok merkezi ofis fiberler, fiber şebekeleri ve telekomünikasyon şebekelerinde uyuglanmaktadır.

Her optik sonlandırma kutusu bu süreçte ek kasetleri ve aksesuarlarıyla beraber kullanıma hazır olarak uygulanır. KRY Bilgi Teknolojileri, farklı optik arabirimlerine sahip olan tiplerde raysız ve raylı fiber optik patch paneller sağlayarak kaliteli bir şekilde süreci tamamlar.

Fiber Optik Kablo Sonlandırmada KRY Bilgi Teknoloji Çözümleri

KRY Bilgi Teknolojileri olarak bugüne kadar sunduğumuz tüm hizmetler firmamızın garantisi kapsamındadır. Haliyle fiber optik sonlandırma konusunda da yeteri kadar deneyim sahibi olan bilişim şirketimizle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Kurumsal bir bakış açısıyla sunduğumuz teknolojik çözümlerde kullandığımız ekipmanlar daima kısa sürede kaliteli sonuçlara ulaşmanız için hazırlanmaktadır. Alt yapı çözümlerinde binlerce kişiye hizmet vermiş olan KRY Bilgi Teknolojileri, doğru teşhis ve çözüm odaklı ilerlemektedir.

Çünkü bilgi birikimimiz, tecrübelerimizle birleşirken her türlü soruna kısa sürede teşhis koyan firmamız anlık çalışmalarla %100 müşteri memnuniyeti sağlamaktadır. Daima başarılı sonuçlarla karşılaşabileceğiniz KRY Bilgi Teknolojileride nitelikli insan kaynakları yer almaktadır. Bu yüzden sunduğumuz tüm hizmetlerde memnuniyet sunarken uygun fiyatlarla çalışma gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
fiber optik sonlandırma istanbul
Fiber optik kablo sonlandırma hizmeti almak isteyenler için sorunların yerinde denetimi söz konusudur. Aslında bu çalışma tüm hizmetlerimizde geçerlidir. Ancak optik sonlandırmanın tamamen profesyonel kişilerce yapılması gerektiğinden ekstra özen göstererek siz değerli müşterilerimizin taleplerini karşılamaya devam ediyoruz. Gerek yapıcı gerekse hızlı müdahale uygulamaları ile mevcut sorunları da ortadan kaldırıyoruz.

Genel olarak sunduğumuz hizmetler pek çok platformda memnuniyet kapsamlı geri dönüşlerle paylaşılmaktadır. Yani çalışma gerçekleştirdiğimiz bireysel ve kurumsal müşterilerimiz firmamızı tercih ve tavsiye etmeyi sürdürmektedir. Bizler de fiber optik kablo sonlandırma ile beraber tüm bilişim çözümlerini sizlerle paylaşırken daima uygun fiyat politikasıyla hareket etmeye devam ediyoruz.Kurumsal bakım anlaşması yaparak sizleri zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlıyoruz.

Günün her saatinde bizi arayabilir, teknik ekibimizle görüşebilir ve keşif için randevu alabilirsiniz. Sonrasında yerinde kontrol sağlayacak olan uzman ekibimiz fiyat bilgisi paylaşacak ve hizmet sunmaya başlayacaktır.
KRY Bilgi Teknolojileri, bilişimde profesyonel çözüm ortağınız parolasıyla yola çıkmış ve uzun yılların deneyimiyle sorunsuzca bu sektördeki faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Aynı şekilde İstanbul’dan ya da diğer illerden gelecek olan tüm talepleriniz profesyonel ve hızlı bir çalışma prensibiyle sürdürülmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top