Güvenlik Kamera Sistemleri Çözümleri

guvenlik-kamera-sistemleri

Ev, işyeri ve diğer yaşam alanlarındaki güvenliğin temin edilmesine yönelik uygulamalar arasında güvenlik kamera sistemlerinin yeri oldukça önemlidir. Bu sistemlerin caydırıcılık açısından yarattığı değerle beraber şunu da ifade etmek gerekir. Kamera sistemlerinin bulunduğu bir ortamda gerçekleşen güvenlik ihlalleri kayıt altına alınır. Bu kayıtlar adli soruşturmalar için kanıt niteliğinde mahkemeye sunulabilecek deliller arasında bulunur. Ayrıca, AVM gibi insan sirkülasyonunun yoğun olduğu mevkilerdeki kamera sistemlerinin izlenmesi, ortaya çıkan veya çıkacak güvenlik ihlallerine hemen müdahale edilmesini sağlar. Bu hususiyet de kamera sistemlerini kıymetli kılan özellikler arasındadır.

Kamera Sistemleri Seçimi

Kamera sistemleri seçiminde uzman bir ekip tarafından yapılacak keşif sonucu oluşturulan rapor çok daha isabetli tercihlerin yapılmasını sağlar. Özellikle insan trafiği açısından kabalık yerlerdeki kamera sistemlerinin titiz çalışmalar sonucu belirlenmesi ve konumlarının doğru şekilde belirlenmesi gerekir. Bir apartman, villa veya ufak bir işyeri için gereken kamera sistemleri ile yoğun insan trafiğinin bulunduğu bir yer için temin edilmesi gereken sistemler farklı olabilir. Mevcut kamera sistemi analog olan ve bu sistemi daha iyi bir görüntü kalitesine sahip kamera sistemi ile değiştirmek isteyen kurumların da güvenlik kamera sistemi çözümlerinden faydalanması mümkündür.

Mevcut sistemi yenilemek üzere atılacak adımlarda analog sistemin tamamen değişimi söz konusu değildir. Sadece AHD kamera sistemleri tedarik edilir, ayrıca AHD kayıt sistemleri de kullanılır. Bu iki ek cihazdan başka kamera sistemlerinin mevcut kablo sistemlerine müdahale edilmesine asla gerek kalmaz. Böylece daha az maliyetli bir değişim yaşanır. Mevcut bir sistemin olmadığı yerlerde ise, hangi sistemlerin tercih edilebileceğine dair keşif çalışması yapılabilir.

Genel olarak şu bilgileri verilebilir: Büyük bir kurumda birden fazla kamera sistemine ihtiyaç duyulabilir. Alışveriş merkezleri, üniversite ve hastane gibi kurumların büyük bir alana kurulu olduklarından dolayı birden fazla kamera tarafından izlenmesi gerekir. Bu tür yerlerde AHD sistemlerinin kullanımı pek ekonomik olmaz. Bunun yerine IP kamera sistemleri kullanılması hem daha ekonomik hem de daha doğru bir seçimdir. Ancak kamera sisteminin kısmen düşük tutulacağı ve kamera başına düşen kablo uzunluklarının kısa olması halinde AHD sistemlerinden faydalanılabilir.

AHD ve IP kamera Sistemleri

AHD kamera sistemleri nispeten kamera sayısını az tutulacağı yerler için tercih edilen ürünlerdir. BU ürünler, 2 MP değerine kadar görüntü kalitesi sağlar. Bu durum sistemin dezavantajı olsa da, U-AHD denilen sistemlerle yüksek çözünürlüğe sahip görüntü almak mümkündür. Ancak bu sistemin yüksek maliyetli kablo ihtiyacı ve uzun mesafelere görüntü aktarımı konusundaki düşük performansı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaz. IP sistemler ise, 2-16 MP çözünürlük ile en iyi görüntü kalitesine sahip kamera sistemleri arasında yer alır.  Avantajlar açısından IP kamera sistemleri daha fazla tercih edilir.

KRY Bilgi Teknolojileri tarafından en iyi kamera çözümlerinden faydalanmanızı sağlamak adına ücretsiz keşif yapıyoruz. Yapılan keşif çalışmasına göre en doğru kamera modeline ve teknolojisine sahip olmanızı mümkün kılacak projelendirme aşamasına geçiliyor ve güvenlik için gereken ekipman tedariki sağlanıyor.