fbpx

Acces Point Nedir?

access point nedir?

Türkçe karşılığı “Erişim Noktası” olan Access Point teknolojisi, mevcut ağ yapısının erişim potansiyelini arttırmak ve kablolu olan erişimi kablosuz şekilde erişime açmak için kullanılan donanımlardır. Kablosuz modemlerle benzer prensipler üzerine çalışan bu cihazlar, tek başlarına modem olarak kullanamazlar. Genel olarak iç ortamlar ve dış ortamlara yönelik iki kategoride üretimi yapılan Access Point modelleri kapsamında farklı ihtiyaçlara yönelik alternatifler yer almaktadır. Bu konuda en çok sorulan sorulardan birini de duyar gibiyim ? İnternet erişimini kablo ile kullanıyorum bunu kablosuz hale nasıl çevirebilirim? Bunun cevabı da bir access point kurulup yapılandırılarak sağlanır.

access point nedir?

Dış ortamlara yönelik yani outdoor Access Point modelleri genel olarak hastane, kampüs gibi geniş alanlı ortamlarda tercih edilir. Bunun yanı sıra inhouse Access Point modelleri ise ev, ofis ya da iş yeri gibi alanlarda kullanımı olan teknolojiler olarak kullanılırlar.

Access Point Kullanım Seçenekleri

Access Point teknolojileri; her ne kadar router, modem ve benzeri donanımlarla ortak özelliklere sahip olsalar da işin temelinde farklı cihazlar olarak sınıflandırılırlar. Bu doğrultuda, Access Pointler, kullanıcıların mevcut bir ağa kablosuz olarak bağlanabilmelerini sağlayan donanımlar olarak öne çıkarlar. Kablosuz olarak kullanılan bir ağı kabloluya çevirerek ağın erişim potansiyelini yükseltirler. Access Point cihazları bulundukları ortamlarda ağın sinyal gücünü arttırma gibi işlevsellikler de sağlarlar.

Tüm bunların yanı sıra Access Point altyapısı, repeater olarak da adlandırılan bir yöntemle de kullanılır. Repeater yani tekrarlayıcı olarak adlandırılan bu kullanım yönetimi, mevcut bir ağın bant genişliğinin arttırılmasına yardımcı olur. Özellikle geniş alanlarda, daha uç noktalara kablosuz erişimi iletebilmek adına Access Point repeater özelliği kullanılabilir. Bahsi geçen özellik aynı zamanda, çok fazla cihazın olduğu geniş alanlarda kablo kirliliğinin engellenmesine de yardımcı olur. Aynı şekilde repeater özelliği, merkezi olan sinyalin lokal bölmelere göre optimize edilmesine de olanak verir. Örneğin çok katlı ofis binalarında tek bir merkezi noktadan tüm binaya ağ erişimi sağlamak yerine repaeter istasyonları kullanılır. Bu istasyonlar sayesinde ise farklı lokasyonlara merkezi sisteme kıyasla daha güçlü şekilde sinyal erişimi sağlanabilir.

Mutlaka Okumalısın !  Dedicated Server Nedir?

Access Point ve Router Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Access Point genel olarak sinyalin kablosuz olarak dağıtılmasına olanak veren bir altyapıdır. Mevcut bir ağın sinyal gücünü kablosuz olarak arttırmak için kullanılır. Router ise farklı lokasyonlar arasında bağlantının kablo vasıtasıyla aktarılmasına olanak veren bir donanım olarak öne çıkar. Router, bir modem ya da Access Point’le entegre kullanılması gereken donanımlar arasında yer alır. Örnek vermek gerekirse, router modelleri bir modem vasıtasıyla paylaşılan internet bağlantısını farklı bir lokasyonla paylaşmak için kullanılır. Daha da detaylandırmak gerekirse karşı komşusundan internet çekmek isteyen bir kişi Router ile onun modeminden kendi evine bağlantı çekmek zorundadır.

Access Point Kullanım Avantajları Nelerdir?

Access Point modelleri kapsamında birçok kullanım avantajı mevcuttur. Özellikle bağlantı performansını güçlendirmek gibi olanakların yanı sıra Access Point teknolojileri, işletmelere fonksiyonel faydalar da sağlar. Access Point kullanım avantajlarını genel başlıkları halinde ise şu şekilde detaylandırmak mümkündür:

Bağlantı Performansı Maksimum Seviyeye Çıkartırlar

Access Pointler, merkezi bağlantı yapısını güçlendirerek ve onları birimlere ayırarak farklı konumlardaki kullanıcıların ağa erişimine olanak verirler. Bu doğrultuda Access Point teknolojileri, farklı birimlerdeki kullanıcıların ağa bağlanabilirlik seviyelerini yükseltirler. Bunun yanı sıra, Acces pointler kablolu bir ağın kablosuz olarak erişimine de olanak verirler.

Karmaşık Kablolu Bağlantı Altyapılarından Soyutlanma

Access Point aygıtları altyapısı kablolu olarak kurulan bir ağın, kablosuz olarak çalışmasını sağlayan sistemlerdir. Bu doğrultuda, kurulumu tamamlanan bir kablolu ağ, Access Point vasıtasıyla kablosuza çevrilebilir. Özellikle outdoor Access Pointler, geniş ölçekte sinyal yayılımına olanak verdiklerinden oldukça uzak konumlar arasında bağlantı seçeneği sağlarlar. Bu sayede de uzak lokasyonlar arasında yoğun kablo trafiği inşa etmek gibi çetrefilli zorunluluklardan kurtulurlar.

Access Point ile Maliyet Odaklı Bağlantı Çözümleri

Access Point kullanımı kapsamında öne çıkan bir diğer önemli kullanım avantajı da maliyet odaklı olmasıdır. Özellikle ağ performansını yardımcı ağ kurulumuna gerek kalmadan yükseltir. Geniş ölçekli ortamlarda farklı modem bağlantıları söz konusu olabilir. Fakat Access Point kullanımı olan bir ortamda, farklı bağlantı opsiyonlarına gerek kalmaz. Tek bir ağın, Access Point vasıtasıyla geniş ölçekte erişilebilir kılınması ciddi düzeyde maliyet odaklılık sağlar.

Mutlaka Okumalısın !  Bostancı Bilgisayar Servisi. Tüm Kablolama Hizmetleri

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top