fbpx

Voip Nedir? Voip Kullanmanın Avantajları

voip nedir

Daha öncede duymuşsunuzdur. Peki voip ne demek İnternet üzerinden ses protokolü (VoIP), normal bir sabit hat veya mobil ağ yerine internet üzerinden sesli arama yapmanızı sağlar. Bu teknoloji pek çok isimle anılıyor. Listede geniş bant telefon hizmeti, geniş bant telefon, internet telefonu ve IP telefon bulunmaktadır.

“VoIP” terimi tanıdık gelmeyebilir. Ancak bu teknolojiyi kullanarak bilmeden arama yapmış olma ihtimaliniz var. Skype, Viber, LINE, FaceTime, WhatsApp ve Facebook Messenger gibi popüler uygulamaların tümü sesli aramaları kolaylaştırmak için VoIP kullanır.

voip nedir

Son birkaç yıldır VoIP teknolojisinin popülaritesinde bir artış oldu. Bunun nedeni, normal telefon hizmetine kıyasla düşük maliyeti, rahatlığı ve katma değerli faydalarıdır. VoIP, kullanıcılara video görüşmeleri ve diğer dijital iletişim biçimleri yapma olanağı sağlar . Hızla tercih edilen iletişim teknolojisi haline gelmesi şaşırtıcı değil.

 VoIP Nasıl Çalışır?

İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde arama yapabilirsiniz. voip nedir nasıl kullanılır Bunu yapmak için sadece iki şeye ihtiyacınız var: İnternet özellikli bir akıllı cihaz (mikrofon ve hoparlör ile) ve bir internet bağlantısı. Bu, bilgisayarınızdan özel bir VoIP telefonundan veya özel bir adaptöre bağlı geleneksel bir telefon kullanarak arama yapabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca kafeler, parklar, havaalanları ve otellerdeki kablosuz erişim noktaları aracılığıyla bir VoIP hizmetine bağlanabilirsiniz.

VoIP teknolojisi, analog ses sinyallerinizi alıp dijital sinyallere dönüştürür. Bunlar daha sonra internet bağlantınız üzerinden iletilir. Hedeflerine ulaşmadan önce, VoIP onları normal telefon sinyallerine dönüştürür. Bu, telefon görüşmeleri yapmanın daha uygun bir yoludur.

Bir VoIP hizmetini kurup bağladığınızda, sesli arama yapmak normal telefon hatlarından çok daha ucuzdur. VoIP hizmetinize bağlı olarak, uluslararası veya uzun mesafeli aramaların ücreti yerel aramalar ile aynıdır.

Dijital sinyaller, paket anahtarlamalı protokoller kullanılarak bilgisayar ağları üzerinden iletilir. VoIP, sinyal göndermek için paketleri kullanır. Dolayısıyla, iletişim ihtiyaçlarınızı geliştirmek için çok daha fazla bilgi iletilebilir. VoIP, üretkenliği ve iş etkinliğini artırmak için sesli iletişime ve çok çeşitli gelişmiş uygulamalara erişim sağlar.

Mutlaka Okumalısın !  Silinmiş E-Postaları Nasıl Kurtarabilirim?

Bu nedenle birçok VoIP hizmeti, tüm iş iletişim biçimlerini işleyen tam özellikli birleşik iletişim merkezlerine dönüşüyor . Bunlar arasında sesli aramalar, sesli posta, web konferansları, e-posta, fakslar ve çok daha fazlası bulunur.

VoIP Avantajları

Azaltılmış Maliyet

Pahalı telefon faturalarından sıkıldıysanız, VoIP harika bir alternatiftir. Doğru VoIP hizmeti ile aylık telefon faturalarınızı % 50’nin üzerinde azaltabilirsiniz. Bu, seçtiğiniz VoIP hizmetinin türüne, donanım maliyetine (varsa), sağlayıcınıza ve diğer yardımcı maliyetlere bağlı olarak değişir. Örneğin, bulut tabanlı VoIP ile, çalıştırmadan önce donanım satın almaya ve kurmaya gerek yoktur. Tek ihtiyacınız olan bir internet bağlantısı ve uyumlu bir cihazdır.

voip kullanmanın avantajları

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki ülkelere uluslararası aramaları da desteklerler. Ayrıca video , anlık mesajlaşma ve ekran paylaşımı gibi diğer kanallarla entegre olurlar . Çağrıları herhangi bir yere, herhangi birine iletmenizi sağlarlar.

Erişilebilirlik Kolaylığı

VoIP hizmetinin en büyük avantajlarından biri, iyi bir internet bağlantınız olduğu sürece her zaman, her yerde arama yapabilmenizdir. Bu tür erişilebilirlik, hareket halindeyken, bir müşteri sitesinde veya iş için seyahat ederken değerlidir. VoIP sağlayıcınızın akıllı telefon uygulamasını indirmek, iş kolunuzu gittiğiniz her yere götürmenizi sağlar.

Aramaları cevaplayamıyorsanız, onları başka bir meslektaşınıza veya çalışana yönlendirebilirsiniz. Sesli mesajlarınızın size e-posta ile gönderilmesini de seçebilirsiniz. Mobil iş gücü büyümeye devam ederken, uzaktan erişilebilirlik işletmelerin esnek kalmasını sağlar. Çalışanlarınız, bulundukları yerden bağımsız olarak üretken ve bağlantıda kalabilirler.

 Diğer VoIP avantajları şunları içerir:

Tam taşınabilirlik : VoIP numaraları tamamen taşınabilirdir. Bu, konumunuz ne olursa olsun aynı telefon numarasını korumanıza olanak tanır

İşinizle birlikte büyüyebilir : VoIP ile, iş ve iletişim ihtiyaçlarınız arttıkça telefon sisteminizi ölçeklendirebilirsiniz. Tüm bunlar, özel donanıma veya ek hatlara sahip olmak zorunda kalmadan

Net ses kalitesi : VoIP aramaları, istikrarlı bir internet bağlantısı ve iyi bant genişliği ile net ve nettir

Çoklu görev : VoIP, geleneksel sesli aramalar yaparken videolar, resimler ve belgeler göndermenizi sağlar. Bu, çalışanlar ve müşterilerle çevrimiçi toplantılarınızı daha etkili hale getirir

Voip numara ile analog numara arasındaki 5 önemli fark için kry.com.tr/voip-numara-analog-arasindaki-fark sayfamızı ziyaret etmelisiniz!

Mutlaka Okumalısın !  Laptop Tamiri Konusunda Merak Edilenler A’dan Z’ye Laptop Tamiri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top